Chrystus Bezdomny.

Chrystus BezomnyNa ławce przed kościołem pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego śpi Chrystus Bezdomny. Spod płaszcza, szczelnie opatulającego postać, wystają przebite stopy.

W ostatni weekend maja 2021 roku Warszawa dołączyła do około setki miast, eksponujących kolejną wersję „Chrystusa Bezdomnego” autorstwa Timothy’ego Schmalza. Praca stanowi nawiązanie do cytatu z Ewangelii świętego Mateusza „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Różne jej warianty można zobaczyć między innymi w Watykanie, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Singapurze, Manchesterze czy Madrycie.

Chrystus Bezdomny (1)„Celem takiego ujęcia tematu jest sprowokowanie patrzącego do refleksji i wywołanie uczucia empatii w stosunku do spotykanych na ulicach ludzi biednych i bezdomnych, owych najmniejszych, o których mówi Zbawiciel” wyjaśnili autorzy informacji prasowej.

Sugestię umieszczenia rzeźby w Warszawie już trzy lata temu wysunęli członkowie Zakonu Maltańskiego z Kanady, a pomysł podchwyciły i zobowiązały się do nadzoru nad realizacją projektu osoby przynależące do Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Chrystus Bezdomny (3)Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Mnisi z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów od lat prowadzą przy ulicy Miodowej 13 jadłodajnię dla bezdomnych. Wielu mieszkańcom Warszawy ulica przed kościołem pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, należącego do Zakonu Kapucynów, kojarzy się z tłumem postaci, czekających na darmowy posiłek.

Rzeźba ma skłaniać od refleksji. Być może przechodzący doznają uczucia empatii wobec tych, którzy, z różnych powodów nie mają domu, i muszą stać w kolejce po darmowy posiłek.

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: http://www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: http://www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Chrystus Bezdomny (3)

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Osoby, Śródmieście Północne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s