Pępek świata. Ogród Łazienki Królewskie.

Pępek świat 3Pawilon nazywany Świątynią Sybilli został wzniesiony z tyłu Belwederu około roku 1822 według projektu Jakuba Kubickiego. Takie neoklasycystyczne budyneczki były popularne w parkach krajobrazowych w drugiej połowie XVIII wieku i na początku wieku XIX. Spotykano się w nich na południową herbatę czy na ciasteczko z kremem.

Pokontemplujemy przez chwilę Świątynie Sybilli i przejdźmy do tematu właściwego a tematem właściwym jest ten niewielki obelisk widoczny na pierwszym planie. Zazwyczaj przechodnie nie poświęcają mu uwagi i obojętnie przechodzą dalej a tymczasem to nie jest byle jaki obelisk. To jest, proszę Państwa, PĘPEK ŚWIATA, lub jak chcą niektórzy, Ziemi!

W jaki sposób pępek świata znalazł się w Warszawie? Żeby sprawa się wyjaśniła musimy cofnąć się do starożytnej Grecji. Otóż starożytni Grecy postanowili wyznaczyć środek świata. Udało im się, choć nie obyło się bez pomocy Zeusa, zawodowego boga i to boga nie byle jakiego, bo szefa wszystkich greckich bogów. Środek świata miał mieścić się we wnętrzu, co za przypadek, wzniesionej w VII wieku przed naszą erą świątyni Apollina w Delfach. Miejsce to oznaczono ozdobnie obrobionym kamieniem, nazywanym omfalosem. Omfalos to po grecku, tu nie powinno być zaskoczenia, pępek.

Niestety, pierwszy omfalos przepadł. Zabrał go niejaki Filomelos, władca krainy o nazwie Fokida (to tam Prometeusz ulepił człowieka) gwałtownie potrzebujący pieniędzy by prowadzić wojnę przeciwko Tebom. Najechał zatem Delfy i zagrabił co dało się zagrabić, przy okazji zabierając pępek świata. Wojny z Tebami nie tylko nie wygrał ale w roku 354 roku przed naszą erą podległ w bitwie pod Neon. a Delfy nigdy świętego kamienia nie odzyskały.

Okradzeni mieszkańcy Delf polecili odkuć nowy pępek świata. W czasach już bliższym nam, gdy Grecję odwiedzać poczęli turyści i zachodziła obawa, że któryś wydrapie napis „Tu byłem. Józef T.” przeniesiono historyczny kamień do Muzeum Narodowego w Atenach. Żeby jednak postument pośród ruin świątyni Apolla nie pozostawał pusty ustawiono pępek zastępczy.

Dziesięć lat temu, w roku 2013, rzeźbiarka Christina Papageorgiou wykonała kopię kopii pępka świata i podarowała ją Warszawie. Pępek ustawiono przy świątyni Sybilli. Dodatkowo artystka wzbogaciła warszawski omfalos o 147 sentencji filozofów greckich. Są to krótkie mądrości typu „Miłuj przyjaźń”, „Nigdy nie knuj”, „Poniechaj zabójstwa” i tym podobne. Wszystkie sentencje możemy przeczytać po wschodniej stronie Świątyni Sybilli.

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Południowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz