Plac Bankowy w 1862 roku!

Plac Bankowy widziany z wylotu ulicy Senatorskiej. Muzeum Narodowe w Warszawie

Na dole wpisu wylot ulicy Senatorskiej na obecny plac Bankowy, a patrzymy na ówczesną pierzeję ulicy Rymarskiej czyli dzisiejszą, wschodnią, placu Bankowego.

Budynek widoczny na wprost to wzniesiony około roku 1806 pałac Walickich z adresem Rymarska2/4. W chwili, gdy Karol Beyer robił zdjęcia, pałac należał do hrabiego Aleksandra Narcyza Przeździeckiego. Pałac został zburzony we wrześniu 1939, a jego ruiny rozebrano w czasie niemieckiej okupacji.

Przed drzewem na ulicy Senatorskiej, słabo widoczna, stojąca do dziś, figura świętego Jana Nepomucena. Figura stoi w tym miejscu od 1731 roku.

W głębi przy prawej krawędzi bryła kościoła pod wezwaniem świętego Antoniego Padewskiego (dzisiaj w Warszawie mamy dwa kościoły pod wezwaniem tego świętego) oraz oficyny „Błękitnego Pałacu” od 1811 roku należącego do rodziny Zamoyskich. Do dzisiaj można zobaczyć „Jelita” rodu Zamoyskich na balustradach balkonowych i fasadzie pałacu.

Namioty i baraki na placu to obóz rosyjskiego wojska, a skoro sołdaci obozują na ulicach, znaczy to, że trwa stan wojenny, wprowadzony w Królestwie Polskim 4 października 1861.

Dwa zdjęcia, w tym wypadku połączone ze sobą, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Plac Bankowy w roku 1862. Zdjęcia: Muzeum Narodowe w Warszawie

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście, Śródmieście Północne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s