Budynek widoczny na wprost to wzniesiony około roku 1806 pałac Walickich z adresem Rymarska2/4. W chwili, gdy Karol Beyer robił zdjęcia, pałac należał do hrabiego Aleksandra Narcyza Przeździeckiego. Pałac został zburzony we wrześniu 1939, a jego ruiny rozebrano w czasie niemieckiej okupacji.
Przed drzewem na ulicy Senatorskiej, słabo widoczna, stojąca do dziś, figura świętego Jana Nepomucena. Figura stoi w tym miejscu od 1731 roku.
W głębi przy prawej krawędzi bryła kościoła pod wezwaniem świętego Antoniego Padewskiego (dzisiaj w Warszawie mamy dwa kościoły pod wezwaniem tego świętego) oraz oficyny „Błękitnego Pałacu” od 1811 roku należącego do rodziny Zamoyskich. Do dzisiaj można zobaczyć „Jelita” rodu Zamoyskich na balustradach balkonowych i fasadzie pałacu.
Namioty i baraki na placu to obóz rosyjskiego wojska, a skoro sołdaci obozują na ulicach, znaczy to, że trwa stan wojenny, wprowadzony w Królestwie Polskim 4 października 1861.
Biuro Przewodnickie *Arktour*
Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl
Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter
Blog warszawski: www.whu.org.pl
Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU