Most Beselera.

Łodzie do przeprawy przez Wisłę i zniszczony most Kierbedzia 1915

Przewoźnicy przez Wisłę przed wyruszeniem do pracy. W głębi widoczny zniszczony most Kierbedzia. Zdjęcie w zbiorach Muzeum Warszawy Fotografował Henryk Poddębski.

5 sierpnia 1915 roku około 7:00 rano wycofujące się wojska rosyjskie wysadziły dwa przęsła mostu Kierbedzia. Godzinę wcześniej podobny los spotkał również most Mikołajewski, przez niechętnych carowi Warszawiaków nazywany Trzecim Mostem, a po odzyskaniu niepodległości obdarzony patronatem księcia Józefa Poniatowskiego.

Rosjanie od nacierających Niemców próbowali odgrodzić się Wisłą, co okazało się nieskuteczne i wkrótce Warszawa lewo- i prawobrzeżna znalazła się w rękach nowego okupanta. Przez pewien czas jedynym sposobem przekroczenia Wisły były łodzie ale Niemcy błyskawicznie przystąpili do budowy przeprawy przez rzekę.

Już 22 września 1915 roku, punktualnie o godzinie 10:00, otwarto, zbudowany w cztery tygodnie most tymczasowy. Most miał 632 metry długości, 7 metrów szerokości i 5 metrów wysokości, a jako pierwszy przeszedł po nim Generalny Gubernator północnej części Królestwa Polskiego, znajdującej się pod okupacją niemiecką, Hans Hartwig von Beseler. Most przetrwał tylko do grudnia, gdy zniosła go, płynąca wiślanym nurtem, kra.

Przez ten krótki czas umożliwiał komunikację pomiędzy prawym i lewym brzegiem Warszawy, a nazywano go mostem Beselera. Nie podjęto odbudowy zniszczonej przeprawy, gdyż wkrótce, 27 stycznia 1916 roku, otwarto dla ruchu most Kierbedzia.

W albumie kilka zdjęć Warszawy z roku 1915, zebranych z różnych źródeł.

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: http://www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Praga Pólnoc, Śródmieście Północne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s