Łazienki Królewskie – historia tragicznej miłości

Klorynda.

Klorynda.

„Giniesz, śliczna Kloryndo, od miłosnej dłoni, a twój Tankred nad własnym zwycięstwem łzy roni”

Dzieje nieszczęśliwej miłości Kloryndy i Tankreda zostały opisane przez Torquato Tasso w poemacie „Jerozolima wyzwolona”, wydanym w 1581 roku. W skrócie historia wyglądała tak:

Tankred, rycerz krzyżowiec, przybył do Ziemi Świętej, by odbić Jerozolimę z rąk pogan. W czasie jednej z bitew został trafiony strzałą. Nie była to jednak strzała arabskiego łucznika ale Kupidyna (lub jak kto woli – Amora). Tankred zakochał się wyjątkowo pechowo, bo w Kloryndzie. Klorynda była Saracenką czyli wrogiem.

Gdyby nie wojna, ich przyszłość mogłaby wyglądać inaczej. Jako, że Klorynda również była wojowniczką, mogliby wspólnie zdobywać i palić miasta lub, stojąc ramię przy ramieniu pośród ciał zabitych wrogów, mogliby posyłać sobie tkliwe spojrzenia. Niestety, znaleźli się po przeciwnych stronach.

Podczas jednej z bitew, w ferworze walki, Tankred nie rozpoznał Kloryndy i jednym pchnięciem miecza przekreślił szansę na wspólną przyszłość.

Tankred i Klorynda.

Tankred i Klorynda.

Chwile po śmiertelnym ciosie przedstawia rzeźba, stojąca niedaleko Pałacyku na Wodzie w Łazienkach Królewskich.

Zrozpaczony Tankred trzyma w ramionach stygnące ciało Kloryndy. Rozpacz

Posąg wykonał włoski rzeźbiarz Francesco Lazzarini dla króla Stanisława Augusta. Rzeźbę ustawiono w parku pałacowym w 1791 r. Początkowo posąg ulokowano niedaleko Starej Pomarańczarni. Po śmierci króla jego spadkobierca, książę Józef Poniatowski, sprzedał rzeźbę księciu Jabłonowskiemu, a ten podarował ją Izabeli i Adamowi Czartoryskim.

I w dawnej posiadłości Czartoryskich w Puławach możemy go obecnie obejrzeć. W Łazienkach stoi kopia wykonana przez Andrzeja Pruskiego.

Z życzeniami miłego i romantycznego spaceru po Łazienkach Królewskich

*Arek*

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.arktour.pl

Tankred i Klorynda Łazienki Królewskie.

Tankred i Klorynda. Łazienki Królewskie.

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Południowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s