Cicha noc.

Kaplica Cichej Nocy w Oberndorf bei Salzburg GakuroW roku 1818 Joseph Mohr, wikary właśnie utworzonej parafii świętego Mikołaja w leżącej na terenie Austrii miejscowości Oberndorf bei Salzburg uznał, że pasterkę uświetni napisanym przez siebie dwa lata wcześniej wierszem. Tak, kapłana nawiedzała czasem muza i wtedy chwytał za pióro.

Po namyśle doszedł do wniosku, że wiersz stanie się bardziej atrakcyjny jeśli otrzyma oprawę muzyczną. Rankiem, 24 grudnia 1818 roku, odwiedził Franza Grubera, nauczyciela muzyki a jednocześnie parafialnego organistę z prośbą o błyskawiczne skomponowanie prostej melodii. Gruber porzucił przedświąteczne przygotowania i rzeczywiście w tempie imponującym skomponował muzykę do wiersza autorstwa wikarego. Kompozycja została przygotowana na dwa głosy, chór i gitarę. Nowo utworzona parafia jeszcze nie dorobiło się solidnych organów i organista, grający również w innej parafii, posługiwał się kościele w Oberndorf nie do końca sprawnymi organami przenośnymi. Ponieważ nie ufał im ani trochę, zdecydował się na podkład muzyczny dla partii solowych złożony z chóru i gitary.

Jak tylko wysechł atrament na zapisie nutowym, zwołano członków parafialnego chóru, nie zważając na protesty niektórych, że przecież wigilia a my jeszcze z przygotowaniami w lesie. Odbyła się próba a partie solowe zaśpiewał ksiądz Joseph Mohr (tenor) i kompozytor Franz Gruber (bas).

Mimo, że przygotowanie kolędy na pasterkę odbywało się w niezwykłym pośpiechu, prosta melodia i tekst zachwyciły wiernych. Biorący udział w pasterce 24 grudnia 1818 roku nawet nie przypuszczali, że właśnie wysłuchali utworu, która stanie się wkrótce jedną z najpopularniejszych kolęd. Pieśń stała się popularna w okolicy, w 1854 trafiła do repertuaru berlińskiej kapeli dworskiej a w roku 1866 zaliczono ją do oficjalnych pieśni kościelnych.

Podobno do spopularyzowania kolędy przyczynił się znacząco niejaki Karl Mauracher, organomistrz, który to przyjechał naprawić niesprawne organy i kompozycja tak mu się spodobała, że zabrał ze sobą tekst i zapis nutowy.

Gdy pieśń stała się powszechnie znana przypuszczano, że autorem muzyki musi być jakiś wybitny kompozytor. Wymieniano nazwiska Józefa Haydna czy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Z czasem od słuchających dotarło, że to nauczyciel muzyki z miasteczka pod Salzburgiem jest autorem melodii.

No to teraz przenosimy się Oberndorfu koło Salzburga do Warszawy!

Smolna Piotr Maszyński (2)Idąc ulicą Smolną za ogrodzeniem posesji opatrzonej numerem 30 (Liceum Zamoyskiego) na rogu ulic Smolnej i Smolnej (właśnie tak, nie ma pomyłki) oczy nasze ujrzą niewielki obelisk i tablicę na nim umieszczoną, a treść na tablicy głosi „Ten co pieśnią serca Polaków zapełnił / Paweł Maszyński / Znakomity muzyk / 1 VIII 1855 + 1 VIII 1934 / W tym domu żył lat 18”. W miejscu, gdzie stoi obelisk do Powstania Warszawskiego wznosiły się mury kamienicy z numerem 26/28.

Piotr Maszyński był kompozytorem i pedagogiem. Związany z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym prowadził klasę śpiewu chóralnego w szkole przy Towarzytwie działającej. W roku 1866 założył Warszawskie Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” w ramach którego działały chóry męski i żeński. Piotr Maszyński kierował nimi do końca życia, a chóry stały się znane na terenie całego kraju. Od roku 1893 przez następnych lat osiemnaście dyrygował chórem w katedrze pod wezwaniem świętego Jana na Starym Mieście.

Kto z Państwa kojarzy Piotra Maszyńskiego?

Tekst polski, którym Piotr Maszyński zastąpił niemiecki tekst autorstwa Josepha Mohra, zaśpiewany do melodii napisanej przez Franza Grubera, rozlegnie się w niejednym polskim domu. To właśnie Piotr Maszyński jest autorem polskich słów do kolędy „Cicha noc”. Polski tekst kolędy napisał około roku 1930.

Wikary Joseph Mohr i organista Franz Gruber nieco ponad dwieście lat temu nie przypuszczali, że komponują jedną z najpopularniejszych jeśli nie najpopularniejszą kolędę a Polacy ponad sto dziesięć lat musieli czekać na polską wersję tekstu i zawdzięczamy ją Piotrowi Maszyńskiemu.

Jeśli będziecie Państwo przechodzić Smolną, rzućcie okiem na obelisk i zanućcie „Cicha noc” nawet jeśli nie będzie świąt.

Biuro Przewodnickie *Arktour* Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl Blog warszawski: www.whu.org.pl
Smolna Piotr Maszyński (1)

Za ogrodzeniem widoczny obelisk upamiętniający Piotra Maszyńskiego.

Piotr Maszyński
Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście, Śródmieście Północne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Cicha noc.

  1. dc pisze:

    Niby tylko kolęda a jednak ciekawa historia 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s