Ulica Gęsia 1910/2022.

Gęsia_w_Warszawie_1908Na górnym zdjęciu ulica Gęsia z pocztówki wydanej około roku 1910. Odcinek widziany od ulicy Dzikiej w kierunku Nalewek.

W czasie II Wojny Światowej, po upadku powstania w getcie, zabudowa Gęsiej została przez Niemców planowo zrównana z ziemią.

Po roku 1945 wytyczony nowy przebieg ulicy, tylko częściowo pokrywający się z przedwojennym, nadając traktowi jako patrona Mordechaja Anielewicza, dowódcę powstania w getcie. Kamienic nie odbudowano, a widoczny na pocztówce odcinek stał się osiedlową uliczką. Otrzymał również nazwę Nalewki, gdyż zachowany fragment bruku Nalewek przemianowano na Bohaterów Getta. W ostatnim czasie nazwę zmieniono z Bohaterów Getta na Stare Nalewki.

Na dolnym zdjęciu mniej więcej ten sam odcinek ulicy Gęsiej współcześnie, widziany od ulicy Ludwika Zamenhofa w kierunku ulicy generała Władysława Andersa.

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Muranów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s