Plac Bankowy. Kamienica Barbary Kosseckiej.

Poznajecie Państwo ten uroczy budynek? Nie? A proszę spojrzeć jeszcze raz! Jeśli nadal nie, to kilka słów na jego temat.

Pierwotnie w tym miejscu stała oficyna pałacu. Prawa własności do niego najczęściej przypisywane są rodzinie Bielińskich, choć wymieniana jest również familia Stradomskich. Do kogo by rezydencja nie należała, wiadomo, że zaprojektował ją Tylman z Gameren, znany z takich warszawskich realizacji jak pałac Krasińskich, kościół pod wezwaniem świętego Kazimierza przy Rynku Nowego Miasta czy Przemienienia Pańskiego przy Miodowej.

Budowę pałacu ukończono pod koniec wieku XVIII, a w roku 1826 siedzibę zakupiła Barbara Kossecka. Natychmiast zleciła przebudowę, radykalnie zmieniającą wygląd budynków. Pałac wraz z oficyną podwyższono o jedną kondygnację, jednocześnie fasadzie oficyny nadając reprezentacyjny wygląd. Stało się tak dlatego, że fasada oficyny skierowana była na właśnie utworzony plac Bankowy.

Patrząc na zdjęcie z roku 1862 patrzymy na oficynę dawnego pałacu, od strony południowej, zamykającą plac Bankowy.

Jako kamienica czynszowa budynek dotrwał do Powstania Warszawskiego. Po wojnie odbudowano go z przeznaczeniem na hotel o nazwie „Saski”. Pod koniec XX wieku hotel zakończył działalność, a jako powód podano zły stan techniczny budynku. Rozważano koncepcję wyburzenia całego gmachu i postawienie na jego miejscu nowego obiektu. Na szczęście pomysłu nie zrealizowano. Gmach wyremontowany, oddając do użytku na początku drugiej dekady XXI wieku, i obecnie, tak ja w XIX wieku, na parterze mieszczą się różnego rodzaju lokale usługowe, natomiast na wyższych kondygnacjach można wynająć powierzchnie biurowe.

Gdy będziecie Państwo przejeżdżali przez plac Bankowy, prosimy spojrzeć na kamienicę Barbary Kosseckiej i porównać stan dzisiejszy z obrazem ze zdjęcia.

Zdjęcie Karola Beyera z roku 1862 w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: http://www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: http://www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Śródmieście Północne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Plac Bankowy. Kamienica Barbary Kosseckiej.

  1. W byłym hotelu Saskim jest kilka restauracji (wiadomość mało użyteczna w chwili obecnej ☹️)

    Polubienie

  2. Pod koniec XIX wieku funkcjonował tam Dom Handlowy Jakuba Janasza, a w nim (uwaga długa nazwa) Skład Główny Cukierków Owocowych Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Cukru i Rafinerii „Józefów”.🍬

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s