Warszawa według Adama Idźkowskiego

Adam Idźkowski

Adam Idźkowski

Urodzony w 1798 Adam Idźkowski ukończył wydział budownictwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze w czasie studiów zwrócił uwagę przedstawicieli rządu swoimi projektami, co zaowocowało uzyskaniem stypendium i kontynuowaniem nauki za granicą.

Po powrocie w roku 1828 śmiało włączył się do dyskusji na temat budowy przeprawy przez Wisłę, przedstawiając projekt… budowy tunelu pod rzeką.

To właśnie Adam Idźkowski był autorem przebudowy Pałacu Saskiego w stylu neoklasycystycznym i katedry św. Jana w stylu gotyku angielskiego. To, co mamy możność oglądać na zdjęciach przedwojennych jest jego dziełem.

A nie zamierzał zatrzymywać się tylko na tych projektach. W latach 1843-1849 przygotował projekt przebudowy Zamku Królewskiego w stylu neorenesansowym, a placu Zamkowego w stylu gotyckim. Projekt zakładał wyburzenie kamienic Starego Miasta, tak, by odsłonić fasadę katedry.

Przebudowana, według projektu Idźkowskiego, fasada katedry św. Jana.

Przebudowana, według projektu Idźkowskiego, fasada katedry św. Jana.

W roku 1843, na zlecenie Paskiewicza, przygotował plan pałacu, który miał zostać wzniesiony w Łazienkach – mniej więcej w tym miejscu, gdzie obecnie możemy podziwiać pomnik Fryderyka Chopina. Pałac miał być rezydencją dla carskiej rodziny podczas wizyt władcy w Warszawie.

Do tej realizacji nie doszło z przyczyn, które nie do końca są jasne. Być może zadecydowały koszty, a być może car czuł się nieco urażony Powstaniem Listopadowym i w Warszawie na dłużej zatrzymywać się nie zamierzał.

Popatrzmy zatem na Warszawę według Adama Idźkowskiego.

A jako ciekawostkę dorzucę jeszcze informację, że architekt był również autorem wizjonerskiej koncepcji budowy kolei jednoszynowej!

*Arek*
https://www.facebook.com/ArktourWHU
www.arktour.pl

 

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Osoby, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s