Stanisław Grodzki – pierwszy warszawski automobilista.

Stanisław Grodzki.

Stanisław Grodzki.

Stanisław Grodzki prowadził w Warszawie rodzinną firmę „Alfred Grodzki”, sprzedającą wszystko, co niezbędne do uprawy roli – od maszyn i narzędzi rolniczych do nasion.

Technika była jego pasją i gdy na świecie zaczęto eksperymentować z „pojazdami bez koni”, pozwolił się porwać nowej pasji – motoryzacji.

Po wizycie w Niemczech i Francji zdecydował się zostać przedstawicielem na Królestwo Polskie dwóch firm – francuskiej braci Peugeot i niemieckiej – Karla Benza.

Pierwsze egzemplarze samochodów Benz znalazły się w Warszawie około 20 sierpnia 1896 roku. Próbne jazdy odbyły się na podwórzu przedsiębiorstwa, przy ulicy Senatorskiej 33.

Pierwszy przejazd ulicami Warszawy miał miejsce 25 sierpnia 1896 roku na trasach: ulica Senatorska – Bielańska – Plac Bankowy i Senatorska – Plac Trzech Krzyży.

Stanisław Grodzki w jednym z pierwszych samochodów, jeżdżących po ulicach Warszawy.

Stanisław Grodzki w jednym z pierwszych samochodów, jeżdżących po ulicach Warszawy.

Stanisław Grodzki zwrócił się następnie do oberpolicmajstra o dopuszczenie „samojezdów”, jak wówczas nazywano samochody ich do ruchu. Zgodę uzyskał 29 sierpnia 1896 roku, po tym, jak oberpolicmajster osobiście sprawdził zwrotność i stan hamulców nowych pojazdów.

Na zakup pierwszych automobili mogli pozwolić sobie tylko zamożni – najtańszy pojazd kosztował 1350 rubli, a najdroższy 3400 rubli srebrem. W tamtym czasie dobrze wykwalifikowany robotnik zarabiał miesięcznie 25 rubli.

We wrześniu 1896 roku przedsiębiorstwo „Alfred Grodzki” znalazło pierwszego kupca na samochód. Zakupu dokonał Karol Temler, znany przemysłowiec, współwłaściciel garbarni K.Temler i A.Szwede.

—————–
Dygresyjnie:

Rok 1902 - pierwsze automobile przed pałacem Branickich w Choroszczy.

Rok 1902 – pierwsze automobile przed pałacem Branickich w Choroszczy.

Pierwsze prawo jazdy wydano w roku 1902 i otrzymał je kierowca pracujący w Ratuszu, Wincenty Skrobecki.

W roku 1930, kierowca, zaopatrzony w prawo jazdy numer jeden, spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym!

W kwietniu roku 1900 uchwalono pierwsze regulacje, dotyczące pojazdów spalinowych. Automobilom nie wolno było przekraczać prędkości 12 wiorst na godzinę, czyli mogły poruszać się niecałe 13 kilometrów na godzinę.

Koniec dygresji.
—————–

Zainspirowany relacjami z pierwszych automobilowych rajdów, Grodzki zdecydował się na podróż automobilem z Warszawy do Paryża.

Model Peugeota z 1897. Podobnym podróżował do Paryża Stanisław Grodzki.

Model Peugeota z 1897. Podobnym podróżował do Paryża Stanisław Grodzki.

W tym celu, w firmie Peugeot, zakupił pojazd o mocy 3,25 KM i skompletował do niego załogę. Poza nim samym w jej skład weszli Zygmunt Józef Naimski, redaktor propagującej automobilizm gazety pod tytułem… „Cyklista” oraz pochodzący z Alzacji Zygmunt Kraentler – mechanik, specjalizujący się w obsłudze samochodów Peugeot. Kraentler pełnił również funkcję kierowcy.

10 lipca 1897 załoga wyruszyła z Warszawy w jedenastoetapową podróż do Paryża. 16 lipca rajdowcy dotarli do stolicy Francji.

Co ciekawe – pierwszy, warszawski propagator automobilizmu do dzisiaj nie doczekał się swojej ulicy w stolicy. Może w czasie, gdy obwodnicę Warszawy dzieli się na fragmenty, by było więcej do nadawania imion, może chociaż jeden pas znajdzie się dla Stanisława Grodzkiego.

*Arek*

www.arktour.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Osoby. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Stanisław Grodzki – pierwszy warszawski automobilista.

  1. Aneta Balcerkiewicz pisze:

    Druga osoba na zdjęciu z Grodzkim to na 99,9% dziennikarz i automobilista Zygmunt Naimski to jego chmurna mina i wąsiska.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s