Stare Powązki – Śmierć panny młodej

Grób Cecylii Krysińskie Stare Powązki

Grób Cecylii Krysińskie Stare Powązki

Nagrobek na mogile Cecylii Krysińskiej jest jednym  z najpiękniejszych na Starych Powązkach. Nic w tym dziwnego, skoro jego autorem jest znakomity uczeń Pawła Malińskiego, Jakub Tatarkiewicz.

Mimo, że cały nagrobek jest neoklasycyzmy przykryty został baldachimem, który rzeźbiarz zaplanował w stylu neogotyckim. Pod baldachimem spoczywa piękna kobieta, w pozie, kojarzącej się raczej z rozmarzeniem niż ze śmiercią.

Cecylia Krysińska zmarła młodo, 21 lipca 1843 roku, przeżywszy lat zaledwie dwadzieścia. Mając na uwadze wiedzę medyczną w połowie XIX wieku, nie należy uznawać śmierci dwudziestolatki za zdarzenie nadzwyczaj wyjątkowe. W kwaterach w pobliżu miejsca spoczynku Cecylii można odszukać więcej mogił osób zmarłych w podobnym wieku.

Tym razem jednak nie choroba stała się przyczyną zgonu ale szczególnie tragiczny wypadek losowy.

O okolicznościach śmierci Cecyli Krysińskiej napisał w swych wspomnieniach „Smak dzieciństwa” ksiądz Jan Twardowski.

Ksiądz Jan bywał w tej części cmentarza, albowiem tu znajduje się grób jego rodzinny. Gdy przechodził obok leżącej figury kobiety, przypominała mu się historia, jaką za swoją matką opowiedziała mu jego matka.

Babka księdza Twardowskiego wielokrotnie widywała przy grobie Krysińskiej samotnego mężczyznę. Kiedyś nawiązała z nim rozmowę. Tak poznała szczegóły śmierci młodej dziewczyny.

Cecylia Krysińska

Cecylia Krysińska

Ślub Cecylii Krysińskiej nie zakończył się nocą, podczas której młodzi małżonkowie padają sobie w ramion.

Piękna panna młoda, już po powrocie z kościoła, w którym padło sakramentalne „tak”, podbiegła do lustra. Być może, by sprawdzić, czy biała, tiulowa suknia nie wymaga jakichś poprawek. Od stojącej przy zwierciadle świecy tiul zajął się ogniem. Panna młoda zamieniła się w żywą pochodnię. Mimo, że szybko ją ugaszono, zmarła w szpitalu.

Grób Cecylii Krysińskie Stare Powązki

Grób Cecylii Krysińskie Stare Powązki

Przepiękny nagrobek ufundował mąż. Ponoć nigdy się nie ożenił, a grób kobiety, z którą był żonaty ledwie przez kilka godzin, odwiedzał do końca życia.

Z samym nagrobkiem wiąże się inna historia. Przez długi czas pozostawał bez baldachimu i konserwatorzy nie podejrzewali nawet jego istnienia. Aż do początku lat siedemdziesiątych, kiedy to Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami zebrał fundusze na przeprowadzanie remontu tego grobu

Tragiczna panna młoda.

Tragiczna panna młoda.

Wszelakie prace przy konserwacji nagrobków rozpoczyna się od przekopania ziemi wokół mogiły. Ku zaskoczeniu kopiących, płytko pod warstwą darni, odkryto rozbity baldachim. W czasie prac konserwacyjnych potwierdzono, że pochodzi właśnie z tego grobu.

Niestety, brak wiedzy, w jakich okolicznościach spadł z grobu – czy było to działanie zamierzone, czy może wynik działań wojennych.

Po uzupełnieniu ubytków został umieszczony na pierwotnym miejscu.

P.S. Podziękowania dla Basi, która, natknąwszy się na historię w książce wiedziała, komu należy przesłać informację 🙂

*Arek*
http://www.zwiedzajznami.com.pl

Nagrobek na mogile Cecylii Krysińskiej przed renowacją

Nagrobek na mogile Cecylii Krysińskiej przed renowacją

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Wola i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s