Nowy Przejazd (Daniłowiczowska) – Śmierć architekta.

Friedrich Pabst (w okularach) przedstawia swój plan niemieckim dygnitarzom.

Friedrich Pabst (w okularach) przedstawia swój plan niemieckim dygnitarzom.

O Planie Pabsta słyszała zapewne większość mieszkańców Warszawy. Dla przypomnienia – był to jeden z najbardziej radykalnych projektów hitlerowskich architektów, zakładający przekształcenie Warszawy w prowincjonalny ośrodek, służący przede wszystkim jako węzeł komunikacyjny, przemysłowy oraz administracyjny.

Nowy ośrodek miejski miał nosić nazwę „Nowe niemieckie miasto Warszawa” (Die Neue Deutsche Stadt Warschau)

Plan został opracowany przez niemieckich architektów Huberta Grossa i Ottona Nurnbergera, pracujących na zlecenie kierownika Urzędu Budownictwa III Rzeszy, Friedrich Pabsta.

Tak, według założeń niemieckich architektów, miała wyglądać Warszawa. Przepraszam. Nie Warszawa tylko Die Neue Deutsche Stadt Warschau.

Tak, według założeń niemieckich architektów, miała wyglądać Warszawa. Przepraszam. Nie Warszawa tylko Die Neue Deutsche Stadt Warschau.

Gorącym zwolennikiem Planu Pabsta był kierownik warszawskiego miejskiego urzędu kwaterunkowego Emil Braun. Z entuzjazmem wdrażał koncepcję tworzenia niemieckich dzielnic, co wiązało się z masowym wysiedlaniem Polaków z zajmowanych mieszkań.

Za swoją gorliwość skazany został wyrokiem podziemnego sądu na karę śmierci.

Wyrok wykonano 13 grudnia 1943 roku na ulicy Daniłowiczowskiej (obecnie Nowy Przejazd), z tyłu Pałacu Blanka, przed siedzibą Urzędu Kwaterunkowego (budynek nie istnieje).

W precyzyjnie przygotowanej akcji, przeprowadzonej w czterdzieści sekund (!!!), oprócz Brauna zginęli towarzyszący mu kobieta i mężczyzna.

Po latach okazało się, że zabitym mężczyzną był Friedrich Pabst, człowiek którego nazwisko na zawsze pozostanie związane z planem zniszczenia Warszawy.

Poniżej dwa linki, które mogą Państwa zainteresować.

Krótki film na temat Planu Pabsta:

Nowy Przejazd (Daniłowiczowska) - miejsce egzekucji Brauna. Mniej więcej w tym miejscu, gdzie widoczny jest znak drogowy zginęli Emil Braun i Friedrich Pabst.

Nowy Przejazd (Daniłowiczowska) – miejsce egzekucji Brauna.
Mniej więcej w tym miejscu, gdzie widoczny jest znak drogowy zginęli Emil Braun i Friedrich Pabst.

Ta akcja polskiego podziemia, mimo, że przeprowadza nadzwyczaj sprawnie między budynkami zajmowanymi przez Niemców bez strat własnych, pozostaje w cieniu innych, bardziej spektakularnych działań polskiego podziemia.

W wielu opracowaniach podawana jest jako przykład mistrzowskiego ustawienia żołnierzy ubezpieczenia, co okazało się kluczowe dla odniesienia sukcesu.

Szczegółowy opis realizacji wyroku na Emilu Braunie:
http://www.info-pc.home.pl/Whatfor/baza/specjalna_operacja_bojowa_braun.htm

*Arek*
https://www.facebook.com/ArktourWHU
http://www.arktour.pl

Nowy Przejazd (Daniłowiczowska) - miejsce egzekucji Brauna.

Nowy Przejazd (Daniłowiczowska) – miejsce egzekucji Brauna.

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Północne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s