Bernardyńska 1 – zabytkowy dworek

Dworek na Jeziorkiem Czerniakowskim.

Dworek nad Jeziorkiem Czerniakowskim.

Jeden z nielicznych, zachowanych na terenie Warszawy dworków znajduje się nieopodal Jeziorka Czerniakowskiego. W niektórych źródłach pojawia się przypuszczenie, że dworek stoi na miejscu drewnianego dworu Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, dawnego właściciela Czerniakowa i fundatora pobliskiego kościoła i klasztoru ojców Bernardynów.

Widok dworku od strony Jeziorka Czerniakowskiego.

Widok dworku od strony Jeziorka Czerniakowskiego.

Od 1922 roku dworek znajdował się w rękach Wojciecha Zatwarnickiego, który z leżącego odłogiem majątku ziemskiego zorganizował sprawnie działające gospodarstwo.

W czasie wojny na terenie gospodarstwa znajdowała się farma chalucowa (kibuc) gdzie około 150 młodych Żydów przetrwało okres największych wywózek z getta w lipcu i sierpniu 1942 roku.

Kibuc został zlikwidowany w grudniu 1942, a młodzi ludzie powrócili na teren getta, by w kwietniu następnego roku, jako członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej wziąć udział w powstaniu.

Po wojnie mieszkał we dworku architekt Zbigniew Karpiński, autor, między innymi, projektu Ściany Wschodniej. Prywatnie – zięć Wojciecha Zatwarnickiego.

Na jednym z warszawskich forów pojawiła się prośba o wyjaśnienie tajemnicy „bunkra” nad Jeziorkiem Czerniakowskim.

Pozostałości lodowni.

Pozostałości lodowni.

Rzeczywiście, niedaleko dworku wznoszą się pozostałości „tajemniczej” budowli. Nie są to jednak resztki niemieckich umocnień (czego Niemcy mieliby tu bronić ?) . Wyjaśnienie jest prozaiczne aczkolwiek ciekawe – są to pozostałością lodowni.

Od połowy XIX wieku aż do lat czterdziestych dwudziestego wieku w lodowni gromadzono lód wycinany z tafli zamarzniętego Jeziorka Czerniakowskiego. Później dostarczano go do sklepów i restauracji w całej Warszawie.

Dworek pozostaje nadal w rękach potomków Wojciecha Zatwarnickiego.

*Arek* http://www.arktour.pl

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerniaków, Mokotów i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s