Jeleń z Nowego Światu.

Nie wszyscy wiedzą, że w bramie kamienicy opatrzonej adresem Nowy Świat 35, a wzniesionej dla Karola Bürgera, można spotkać… jelenia. Nie mamy tu na myśli kogoś naiwnego, potocznie tak nazywanego, ale pełnowymiarowego jelenia.

Niestety, w dzisiejszych czasach, dostanie się do ssaka z gatunku Cervus elaphus nie jest łatwe, gdyż drogę blokuje brama z domofonem oraz agent ochrony. Jeleń, oczywiście nie jest żywy, ale w środowisku warszawskiego podwórka występuje pod postacią rzeźby w skali 1:1. Autorem jest niemiecki artysta Johann Korn, a odlano ją w roku 1909 w zakładzie Hermana Noacka w Berlinie.

Skąd wzięła się niemiecka rzeźba na Nowym Świeciem?

Dokładnie nie wiadomo. Niedokładnie zaś – z ogrodu przy pałacu na Dolnym Śląsku, ale z którego, tylko jeleń wie. Tak wersję pochodzenia pełnowymiarowego odlewu leśnego ssaka podał architekt Zygmunt Stępiński, kierujący odbudową Nowego Światu, natomiast identyczna rzeźba stała w berlińskim ogrodzie zoologicznym przed i w czasie II Wojny Światowej, a na początku lat pięćdziesiątych XX wieku zdjęto ją, by poddać renowacji. Według informacji od jednego z naszych Czytelników, wróciła do ZOO w Berlinie i stoi tam nadal.

Tego typu rzeźby odlewano seryjnie, by zdobiły parki przy rezydencjach niemieckiej i pruskiej arystokracji. Po wojnie, z tak zwanych „Ziem Odzyskanych”, do miast w centralnej Polsce wywożono to, co dało się wywieźć i Armia Czerwona nie zabrała.

Na podwórko przy Nowym Świecie jeleń trafił nieprzypadkowo. W kamienicy mieści się siedziba Polskiego Związku Łowieckiego.Jeśli będziecie Państwo mieli okazję, zajrzyjcie w bramę kamienicy z adresem Nowy Świat 35, by spojrzeć na jelenia niewiadomego pochodzenia. A gdyby ktoś przechadzał się alejkami berlińskiego ZOO, niech sprawdzi, czy nie ma tam podobnego odlewu.

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie www-zwiedzajznami-com-pl.jpg

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Południowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s