Na Saską Kępę.

Most do Saskiej Kępy z Pragi.

Aż do początku XX wieku Saska Kępa była wyspą. W 1864 roku właściciele gruntów na Saskiej Kępie uzyskali status włościan. Walczyli o niego długo, a tłem walki były podatki, płacone na rzecz miasta. W tym właśnie roku osada na wyspie uzyskała status wsi, została wyłączona z Warszawy i stała się wioską podmiejską przypisaną do gminy Wawer.

Na rogatkach Warszawy trzeba było uiścić opłatę za wjazd do miasta, a skoro Saska Kępa nie należała już do Warszawy… .

Na zdjęciu Karola Beyera z lat sześćdziesiątych XIX wieku rogatka na moście prowadzącym na Saską Kępę. Zdjęcie wykonano od strony Pragi.

Pan Mateusz na forum „Saska Kępa – dawne miejsca, sklepy i ludzie” dostępnym pod adresem https://www.facebook.com/groups/438657177042049 zidentyfikował lokalizację mostu na współczesnej mapie Google. Widok dostępny pod poniższym linkiem:

TU ZNAJDOWAŁ SIĘ MOST NA SASKĄ KĘPĘ.

Fotografie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Biuro Przewodnickie *Arktour*

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Saska Kępa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s