Piwna 6 – gołębie pani Majchrzak.

kazimiera-majchrzak

Kazimiera Majchrzak.

Przed wojną pracowała jako urzędniczka, a karmienie gołębi było jej pasją. Chyba każdy zna taką starszą panią dokarmiającą ptaki lub koty.

Jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej, Kazimiera Majchrzak, bo tak nazywała się urzędniczka stała się jedną z charakterystycznych postaci bez których nie wyobrażano sobie placu Zamkowego.

Pani Kazimiera dokarmiała gołębie również w czasie wojny, mimo, że na karmę zmuszona była wydać wszystkie swoje oszczędności oraz wyprzedać co cenniejsze przedmioty.

Po 17 stycznia 18945 jako jedna z pierwszych powróciła i zamieszkała pośród gruzów warszawskiej Starówki w ruinach kamienicy przy Piwnej 6.

Kazimiera Majchrzak.

Kazimiera Majchrzak na ulicy Piwnej.

Nadal karmiła gołębie stając się symbolem życia wracającego do zniszczonego miasta. Starała się pozyskać pieniądze na karmę dla ptaków ze wszystkim możliwych źródeł. Pisała do instytucji a często wspierali ją ci, którzy podobnie jak ona powrócili do zburzonego miasta i, bywało, stracili dorobek całego życia.

Pisało o niej „Życie Warszawy”, znalazła się w Polskiej Kronice Filmowej.

Zmarła gdy przystąpiono do odbudowy kamienicy i musiała wyprowadzić się poza ukochaną Starówkę.

Piwna 6. Portal z gołębiami.

Piwna 6. Portal z gołębiami.

Zrekonstruowanego Starego Miasta już nie zobaczyła ale pozostał po niej ślad. Po jej śmierci uznano, że symbol odradzającego się miasta wart jest upamiętnienia.

By zachować pamięć o karmicielce ptaków na portalu kamienicy przy ulicy Piwnej 6 „posadzono” kamienne gołębie.

Siedzą tam do dzisiaj.

*Arek*

www.zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

kazimiera-majchrzak-2arktour

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Stare Miasto, Śródmieście Południowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Piwna 6 – gołębie pani Majchrzak.

 1. Zdjęcie na dole pochodzi z wystawy w Domu Spotkań z historią. Nie spotkałam się z informacją, że pani Kazimiera była urzędniczką

  Polubione przez 1 osoba

  • ZOA pisze:

   Zdjęcie publikowane było również w albumach wydawanych w latach pięćdziesiątych. To zostało zeskanowane z albumu. Sprawdzę z którego.

   O pracy Kazimiery Majchrzak w PKO informację podaje na swojej stronie DSH.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s