Upamiętnieniem, związanym z walkami we wrześniu 1939, znanym chyba wszystkim mieszkańcom Warszawy jest Pomnik Barykady na ulicy Grójeckiej niedaleko Opaczewskiej.
Nie jest to jedyna barykada, zamykająca w tamtym czasie dostęp do miasta, której obrońców uhonorowano w sposób szczególny.
Na ulicy Francuskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Zwycięzców, z inicjatywy Fundacji Korpusu Ochotników Specjalistów, w dniu 28 września 2011, odsłonięto inne upamiętnienie.
Mniej monumentalne, składa się z dwóch tablic oraz zaznaczenia w chodniku przebiegu barykady, która nie została zdobyta do kapitulacji stolicy.
Barykada była jednym z kluczowych elementów sieci umocnień i okopów, jakie zostały przygotowane na początku września 1939. Dowódca odcinka „Saska Kępa” mianowano
podpułkownika Stefan Kotowskiego, a sąsiednim odcinkiem „Grochów” dowodził pułkownik Stanisław Sosabowski, późniejszy dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
Mimo przeważających sił niemieckich, wszystkie ataki zostały odparte.
Najcięższe walki o barykadę toczyły się w dniu 17 września, kiedy to nastąpił frontalny szturm piechoty wspieranej czołgami. Walka trwała wiele godzin ale atak był nieskuteczny.
Nieznana jest liczba żołnierzy, którzy polegli podczas obrony tej reduty. Prowizorycznych pochówków dokonywano na terenie ogrodu przy ulicy Francuskiej 33.
Upamiętnienie nie należy do tych, które rzucają się w oczy. Przechodząc czy przejeżdżając warto zwolnić i pomyśleć o tych, którzy w tym miejscu nie pozwolili we wrześniu 1939 roku wejść do Warszawy niemieckiemu najeźdźcy.
*Arek*
https://www.facebook.com/ArktourWHU
Na tablicy ze zdjęcia widnieją inne nazwiska dowódców.
PolubieniePolubienie