Cyrk na Ordynackiej

Cyrk na Ordynackiej.

To miejsce w przedwojennej Warszawie znały wszystkie dzieci, znali również doskonale dorośli.

Urodzona w Sankt Petersburgu Wilhelmina Ciniselli pochodziła z włoskiej rodziny, która zdominowała branżę cyrkową w imperium rosyjskim na długie lata. W 1882 roku Wilhelmina zdecydowała się na budowę cyrku w Warszawie.

Wnętrze cyrku z czasów, gdy był własnością rodziny Ciniselli.

Wnętrze cyrku z czasów, gdy był własnością rodziny Ciniselli.

6 maja 1883 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu. Kosztem 180 tysięcy rubli wzniesiono czteropiętrowy gmach z widownią na 3 tysiące miejsc, z parterowymi obitymi aksamitem lożami, areną o przepisowej średnicy 13-tu metrów, luksusowymi garderobami dla artystów, rekwizytorniami, magazynami. Autorem projektu był Wincenty Rakiewicz.

Niestety, cyrk zbankrutował i w 1895 przejął go Alessandro Ciniselli, wnuk Wilhelmi. Alessandro okazał się być obdarzony większym talentem do prowadzenia przedsięwzięcia i z powodzeniem prowadził je do roku 1914, kiedy to sprzedał cyrk Stanisławowi Mroczkowskiemu.

Ten zmienił nieco repertuar – zrezygnował z wielkich przedstawień taneczno-muzycznych na rzecz występów woltyżerów, treserów i klaunów.

W 1929 cyrk zbankrutował i wtedy przejęli go bracia Staniewscy. Za ich rządów repertuar rozszerzył się o walki zapaśnicze. Niestety, sukcesy cyrku przerwała wojna.

Gmach uległ zniszczeniu we wrześniu 1939 roku i nie został odbudowany.

Ruiny cyrku we wrześniu 1939.

Ruiny cyrku we wrześniu 1939.

Kontrolowany przez Niemców „Nowy Kurier Warszawski” podawał w 1940 roku, że bracia Staniewscy podjęli działania niemal na świeżym powietrzu, bo u zbiegu Kruczej i Mokotowskiej, gdzie zainstalowali cyrk letni.

Dziś na miejscu cyrku stoi Uniwersytet Muzyczny imienia Fryderyka Chopina

Poniżej – link do krótkiego filmu, przedstawiającego historię cyrku.

http://www.youtube.com/watch?v=DzBvtc_KL5E

Zapraszam do obejrzenia zdjęć i filmu.

*Arek*
www.arktour.pl

 

Tu odbywały się występy, Cyrk braci Staniewskich. Zdjęcie: Fotopolska.eu

Tu odbywały się występy, Cyrk braci Staniewskich.
Zdjęcie pochodzi z serwisu: http://www.fotopolska.eu

Cyrk był nie tylko miejscem występów artystycznych ale również wieców politycznych czy społecznych. Na zdjęciu - wiec w sprawie liczników przy telefonach. Wobec zapowiedzi wprowadzenia liczników, liczących rozmowy telefoniczne w Warszawie, urządzono tam w sali cyrku olbrzymi wiec protestujący przeciwko temu nowemu obciążeniu. Zdjęcie pochodzi z serwisu: www.fotopolska.eu

Cyrk był nie tylko miejscem występów artystycznych ale również wieców politycznych czy społecznych.
Na zdjęciu – wiec w sprawie liczników przy telefonach. Wobec zapowiedzi wprowadzenia liczników, liczących rozmowy telefoniczne w Warszawie, urządzono tam w sali cyrku olbrzymi wiec protestujący przeciwko temu nowemu obciążeniu.
Zdjęcie pochodzi z serwisu: http://www.fotopolska.eu

 

Cyrk rodziny Ciniselli stoi do dzisiaj w Sankt Petersburgu.

Cyrk rodziny Ciniselli stoi do dzisiaj w Sankt Petersburgu.

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście, Śródmieście Północne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s