Wędrujący król Jan.

Pomnik króla Jana III Sobieskiego we Lwowie.

Pomnik króla Jana III Sobieskiego we Lwowie.

We Lwowie stał twarzą na południowy wschód – w kierunku, skąd najczęściej nadciągało niebezpieczeństwo dla miasta. Ubrany w żupan i kontusz, miał bronić Lwowa przed wrogami.

Pomnik Jana III Sobieskiego odsłonięto we Lwowie 20 listopada 1898 roku. Stylistycznie nawiązywał do pomnika stojącego w Warszawskich Łazienkach i ulokowany był w jednym z bardziej reprezentacyjnych miejsc – na skwerze na Wałach Hetmańskich.

Autorem pomnika jest lwowski rzeźbiarz Tadeusz Barącz, a do postaci króla pozował przedsiębiorca Marian Stipal.

Gdy w roku 1944 Armia Czerwona zajęła miasto, początkowo zamierzano przerobić Sobieskiego na Chmielnickiego. Ostatecznie monument został „repatriowany” (podobnie jak pomnik Fredry, który obecnie można oglądać we Wrocławiu) i znalazł swoje miejsce w wilanowskim parku, w którym stał od roku 1950.

Gdy władze uznały, że Warszawie wystarczy Jan III Sobieski w Łazienkach o pozyskanie pomnika z Wilanowa starało się kilka miast – w tym Kraków i Wrocław.

Ostatecznie jednak, 26 czerwca 1965 roku, pomnik odsłonięto w Gdańsku, na Targu Drzewnym. W nowym miejscu król wypatruje wrogów z zachodu… .

*Arek*
http://www.arktour.pl

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wilanów i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s