Powsińska 104 – Willa Podgórskich – Mały Belweder

Willa Podgórskich

Willa Podgórskich

Budowa domu, według projektu Władysława Borawskiego, została ukończona w roku 1926. Willa, w stylu dworkowym, została wzniesiona dla działacza niepodległościowego, Przemysława Podgórskiego i jego żony, Anny.

Gospodarze nie zdążyli jeszcze się rozgościć w pokojach, gdy, w czasie Przewrotu Majowego, dom znalazł się w ogniu walk. Budynek odniósł tak poważne szkodzenia, że właściwie można mówić o odbudowie niż o naprawie zniszczeń.
W czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku w willi ulokował się sztab oddziałów broniących południowego rejonu Warszawy. Budynek został zbombardowany i ostrzelany przez wojska niemieckie, na skutek czego runęła ściana frontowa.

Rodzina Podgórskich jeszcze raz przeprowadziła remont.

W czasie Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej zwrócili się z prośbą o udostępnienie budynku na potrzeby Sztabu Czerniaków oraz punktu sanitarnego i obserwacyjnego. Niestety, już piątego dnia Powstania, na skutek donosu niemieckiego sąsiada, atakujący Niemcy dowiedzieli się o lokalizacji powstańczego sztabu i ostrzelali dom z działa.

Powsińska 104 - Willa Podgórskich - Mały Belweder

Powsińska 104 – Willa Podgórskich – Mały Belweder

Mieszkańcy willi, ukryci w piwnicy, zostali przysypani i udało się ich odkopać dopiero następnego dnia.

Po upadku powstania rodzina wyjechała na Śląsk, a po 17 stycznia 1945, dom został zajęty przez „dzikich” lokatorów. Z czasem „zalegalizował” ich urząd kwaterunkowy. Ostatnią „dziką” lokatorkę udało się wykwaterować dopiero w 1981 roku.

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku willa Podgórskich został wpisany na listę zabytków. Po zakończeniu remontu około roku 2005 dom znowu wygląda tak, jak po wybudowaniu.

Na osobny wpis zasługują mieszkańcy domu przy Powsińskiej 104 i ich losy na tle historii Polski.

Wspomnę tylko o Pani Katarzynie Piskorskiej, ostatniej właścicielce domu.

Pani Katarzyna, rzeźbiarka, w latach 1975-2010 prowadziła w willi prywatną galerię sztuki. To jej prace można zobaczyć poprzez siatkę otaczającą dom. Ojciec Pani Katarzyny, również mieszkający przed wojną w domu w przy Powsińskiej, został zamordowany w roku 1940 w Charkowie przez NKWD.

10 kwietnia 2010 roku Katarzyna Piskorska wsiadła na pokład rządowego samolotu lecącego do Smoleńska… .

*Arek*
http://www.arktour.pl

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerniaków i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Powsińska 104 – Willa Podgórskich – Mały Belweder

 1. Zabytek? I te szmaty reklamowe? Boże widzisz i nie grzmisz? Artykuł niejasny. A pierwotni właściciele? Żadnych spadkobierców?

  Polubienie

 2. Bartek pisze:

  Wiele lat mieszkałem niedaleko i od dawna intrygował mnie ten, z zewnątrz nieco zaniedbany ale o pięknej bryle, dom. Szkoda że artykuł tak krótki.

  Polubienie

 3. taa.... pisze:

  Mały Belweder, dużo reklamowych szmat na płocie…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s