Marszałkowska 81A – Kamienica „Pod Wesołym Satyrem”

Marszałkowska 81A czyli kamienica pod wesołym satyrem

Marszałkowska 81A. Kamienica Pod Wesołym Satyrem

Opisywanie eleganckich nieistniejących kamienic ma coś w sobie z samoumartwiania, ale trudno…

Budynek zaprojektowany przez znaną spółkę architektoniczną Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa zbudowany został w latach 1904-1905.

Co ciekawe stanął on na działce odkupionej od spadkobierców znanego potentata Jana Blocha zmarłego w 1902 roku. Poprzednio teren ten zajmowała fabryka wyrobów tabacznych Towarzystwa Union.

W chwili powstania była to jedna z największych kamienic przy Marszałkowskiej albowiem budynek frontowy miał pięć pięter a oficyny cztery.

W sumie w budynku było 42 mieszkania od trzypokojowych (uważane za małe) do ośmiopokojowych w części frontowej, o wysokości od 3,7 do 4,1 (normą było różnicowanie wysokości mieszkań w zależności od ich standardu)

W przyziemiu kamienicy mieściło się pięć sklepów. Początkowo mieścił się tu skład cygar i wyrobów tabacznych Kirszenbauma oraz sklep bławatny M.W. Pióry.

W roku 1912, w przyziemiu, otwarto Bar „Satyr”.

Wejście do baru  ozdobiono figurą śmiejącego się satyra, trzymającego szklaną, świecącą kulę. Bar założony został przez Józefa Prostkę, a prowadził go Józef Brandys. Wnętrza urządzono w stylu secesyjnym.

Wejście od frontu do baru Satyr  nad którym znajdowała się (oczywiście) figurka uśmiechniętego Satyra, trzymającego szklaną świecącą kulę.

Wejście od frontu do baru Satyr nad którym znajdowała się (oczywiście) figurka uśmiechniętego Satyra, trzymającego szklaną świecącą kulę.

Restauracja reklamowała kuchnię polską i francuską, miała dobrze zaopatrzoną piwnicę z winami i sześć gatunków piwa (w tym polecanego pschora z beczki).

Bar mimo częstych zmian właścicieli dotrwał do II wojny światowej.

Marszałkowska w roku 1945. Pierwsza od lewej - kamienica Marszałkowska 81, druga Marszałkowska 81A.

Marszałkowska w roku 1945. Pierwsza od lewej – kamienica Marszałkowska 81, druga Marszałkowska 81A.

W czasie powstania 1944 roku kamienica spłonęła wraz z sąsiednimi budynkami ale jej mury przetrwały w dość niezłym stanie. Niebawem po wojnie w przyziemiu odrodziły się sklepy.

Niestety już w czerwcu 1946 roku została rozebrana w ramach przygotowań po poszerzanie ulicy Marszałkowskiej. Pozostałe resztki kamienicy rozebrano jeszcze w 1954 roku.

*Mirek*

https://www.facebook.com/WarszawaMTP

Marszałkowska 81A - Rzut drugiego piętra.

Marszałkowska 81A. Rzut drugiego piętra.

Umiejscowenie kamienicy na współczesnym fotoplanie. Przy okazji widać, że oficyna tylna pierwszego podwórka kamienicy pod numerem Marszałkowska 81, stała się po powojennym poszerzeniu budynkiem frontowym.

Umiejscowienie kamienicy na współczesnym fotoplanie. Przy okazji widać, że oficyna tylna pierwszego podwórka kamienicy pod numerem Marszałkowska 81, stała się po powojennym poszerzeniu budynkiem frontowym.

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście, Śródmieście Północne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s