Hale na placu Witkowskiego – Kalikst Witkowski

Hale na placu Witkowskiego. Skan pocztówki z początku XX ze strony www.warsawonpostcards.blogspot.com

Hale na placu Witkowskiego. Skan pocztówki z początku XX wieku ze strony http://www.warsawonpostcards.blogspot.com

Mimo, że pod rządami komisarycznego prezydenta Warszawy Kaliksta Witkowskiego udało się zakończyć ważne dla miasta inwestycje, to jednak nie zapisał się w pamięci warszawiaków złotymi zgłoskami.

Witkowski sprawował urząd prezydenta miasta od 16 września 1863 roku do 1 października 1875.

Za jego rządów otwarto most Kierbedzia (22.XI.1864), uruchomiono pierwszy tramwaj konny (11.XII.1866) oraz poczyniono poważne inwestycje w prawobrzeżnej części miasta – w roku 1867 na Pradze uruchomiono oświetlenie gazowe, a dwa lata później – wodociąg.

Niestety, zasługi te przyćmiła działalność polityczna – prezydentem został w momencie, gdy trwało Powstanie Styczniowe i władze rosyjskie potrzebowały na tym stanowisku człowieka wiernego i oddanego. Taką osobą był właśnie Kalikst Witkowski.

Hale na placu Witkowskiego. Skan pocztówki z początku wieku ze strony www.nmketrzyn.pl

Hale na placu Witkowskiego.
Skan pocztówki z początku wieku ze strony http://www.nmketrzyn.pl

Oprócz prezydentury otrzymał nominację na przewodniczącego Komisji Śledczej na Pawiaku, przesłuchującej działaczy ruchów niepodległościowych oraz schwytanych powstańców.


Po upadku patriotycznego zrywu Witkowski w sposób bezwzględny egzekwował od miasta kontrybucję nałożoną jako karę za powstanie.

Działalność na szkodę narodu przysporzyła mu wielu wrogów i sprawiła, że był postacią bardzo niepopularną wśród Polaków a hołubioną przez urzędników rosyjskich.

—————————–

W 1868 zakończono parcelację ogrodów na końcu ulicy Siennej, tworząc plac. Plac ten, w uznaniu zasług dla zaborcy, otrzymał nazwę placu Witkowskiego.

Plac Witkowskiego na planie Warszawy z roku 1879.

Plac Witkowskiego na planie Warszawy z roku 1879.

Do roku 1881 na placu funkcjonował targ na słomę, siano, zboże i inne produkty rolne.

W połowie pierwszej dekady XX wieku nieco zmienił się asortyment sprzedawanych towarów. Handel płodami rolnymi przeniósł się w pobliże ulicy Karolkowej, a na targowisku handlowano głównie produktami spożywczymi.

W latach 1905 -1908 na placu, według projektu Henryka Juliana Gaya, pobudowano trzy hale.

Mieściło się w nich 127 straganów, 27 stoisk z drobiem, 8 z rybami, 54 jatki, a przynajmniej część piwnic była chłodzona.

Plac Kazimierza Wielkiego na planie z Warszawy z roku 1934. Środek placu zajmują hale.

Plac Kazimierza Wielkiego na planie z Warszawy z roku 1934. Środek placu zajmują hale.

Hale nie tylko podłączono do wodociągów ale miały również system wentylacyjny i automatycznie zamykane okna, co sprawiało, że można było śmiało nazywać je nowoczesnymi.

Te udogodnienia sprawiły, że czynsz wyśrubowano do granic możliwości i hale nie cieszyły się popularnością.

Po odzyskaniu niepodległości, w roku 1922, nowym patronem placu został Kazimierz Wielki, a dla hal nastąpił okres świetności. W tym okresie stały się głównym targowiskiem zachodniej części miasta.

Hela ostały zburzone w roku 1944, po wojnie nie odbudowano ich, a w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w ich miejscu wzniesiono kompleks Domu Słowa Polskiego.

Plac Witkowskiego nie był jedynym upamiętnieniem człowieka, który stał się dla Polaków uosobieniem zaborczej władzy.

Dom Słowa Polskiego. Zdjęcie ze strony www.czarnota.org

Dom Słowa Polskiego. Zdjęcie ze strony http://www.czarnota.org

Obecna ulica Śniadeckich nosiła nazwę Kaliksta właśnie na cześć Witkowskiego, a ulica Emilii Plater przed odzyskaniem niepodległości nazywała się ulicą Leopoldyny – tak miała na imię żona nielubianego włodarza Warszawy.

Kalikst Witkowski spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim.

*Arek*

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Osoby, Place, Pocztówki, Śródmieście Północne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s