Róg Kijowskiej i Targowej – wyschnięty zdrój.

Róg Kijowskiej i TargowejNa rogu Kijowskiej i Targowej runęła przed kilku laty pod ciosami kilofów jedna z praskich świętości, szklana tablica z krótkim tekstem „Bar Zdrój – kat III”.
.
Jak daleko prażanie sięgają pamięcią,zawsze na tym narożniku zakąszało się i piło.
.
W dawnych latach była to karczma furmanów, przyjeżdżających ze wsi na jarmarki, potem knajpa dorożkarzy i tragarzy z pobliskiego dworca.
.
Kilka pokoleń mieszkańców Pragi i okolic spędziło tu najpiękniejsze – w ich mniemaniu – lata życia.
 

Podczas okupacji hitlerowskiej z narożnika Kijowskiej i Targowej nici powiązań spekulanckich, a przy nich także konspiracyjnych, rozwijały się aż po Mińsk Litewski, Kijów i Odessę.

Kontakty te działały szybciej i sprawniej niż oficjalna sieć łączności władz okupacyjnych.

Opowiadano mi, że przesyłka wręczona tutaj odpowiedniej osobie między jednym a drugim kieliszkiem i zagryziona śledziem z cebulką docierała do odbiorcy w Odessie po 36 godzinach, zanim jeszcze z opakowania wyparował zapach książki.

Dziś w tej części Pragi coraz trudniej o zakąskę.

Rozpadł się pod kilofami niezapomniany „Zdrój”, pobliska sławna knajpka „U Władka Marynarza” na Brzeskiej może być w swym nowym wcieleniu odwiedzana przez wycieczki przedszkolaków.

Lokal, który był kiedyś najbardziej na Pradze niespokojny, jest dziś barem mlecznym i nosi wyzywającą nazwę ‚Spokojny”.
Żródło „Pożegnanie warszawskie” (1971) J.Kasprzycki, M.Stępień.

Grafika M.Stępień (1967)

Marcin.
Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Praga Pólnoc i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s