Grochowska 263 – Święty Ekspedyt.

Święty Ekspedyt jest patronem spraw pilnych, a jak można dowiedzieć się z tablicy umieszczonej na fasadzie kamienicy przy ulicy Grochowskiej 263 również żeglarzy, handlowców, studentów i egzaminatorów.

Budowę kamienicy według projektu Henryka Barucha ukończono w roku 1936. Zleceniodawcą był Abraham Rubinsztajn, będący wyznawcą judaizmu. By zachęcić katolickich lokatorów do wynajmowania mieszkań w nowym budynku polecił umieścić figurę świętego Ekspedyta.

Tuż przed wybuchem wojny kamienica zmieniła właścicieli.

Jeśli dobrze przyjrzycie się Państwo figurze, da się zauważyć, że postać lewą stopą depcze kruka.


Otóż według jednej z wersji na temat życia świętego, gdy zdecydował się nawrócić na chrześcijaństwo diabeł pod postacią kruka miał go nakłaniać do odwleczenia decyzji. Ekspedyt bez wahania rozdeptał ptaka.

Figura świętego Ekspedyta przy ulicy Grochowskiej staraniem mieszkańców została wpisana w roku 2007 do rejestru zabytków. Niestety, spadające z dachu kawałki lodu zniszczyły trzymany przez świętego krzyż.

Jeszcze jedna figura tego świętego znajduje się na kamienicy przy ulicy Chłopickiego 34. Niestety jest w znacznie gorszym stanie.

Święty Ekspedyt ma również swój ołtarz w kościele przy placu Zbawiciela.

Zatem patrzmy do góry, a jeśli mamy pilną sprawę, szczególnie do góry patrzmy na ulicy Grochowskiej.

*Arek*

https://www.facebook.com/ArktourWHU

http://www.zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU/

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Praga Południe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s