Jasna 1 – Gmach Krajowej Rady Spółdzielczej – Dom pod Orłami

Dom pod Orłami przed II WŚ.

Dom pod Orłami.

Budynek został wzniesiony w latach 1912-1917 jako bank Towarzystw Spółdzielczych według projektu Jana Heuricha. Nowoczesna, żelbetowa konstrukcja szkieletowa budynku umożliwiała wprowadzenie dużych powierzchni przeszkleń.

 
Gmach w trakcie budowy.

Gmach w trakcie budowy.

Elewacja zwraca na siebie uwagę czerwonym cokołem kontrastującym z żółtym piaskowcem i zielenią spatynowanej blachy miedzianej. Do naszych czasów pozostały nieliczne fragmenty miedzianej elewacji, wyłącznie w dolnej części od ulicy Zgoda.

Jeden z orłów autorstwa Zygmunta Otto.

Jeden z orłów autorstwa Zygmunta Otto.

W górnej części fasady widać płaskorzeźby dłuta Zygmunta Otta, tematycznie związane z rolnictwem. Ryzality wieżowe zwieńczono cokołami, na których umieszczono bliźniacze orły również autorstwa tego rzeźbiarza. Od nich właśnie wywodzi się nieoficjalna nazwa gmachu.Przed wojną swoją siedzibę miało tu Towarzystwo Kredytowe Przemysłu Polskiego.

Gmach Krajowej Rady Spółdzielczej Dom pod Orłami Jasna 1 k

Budynek przed wojną i obecnie.

W II połowie lat 40-tych został rozbudowany na potrzeby siedziby Banku Gospodarstwa Spółdzielczego i oddziału Narodowego Banku Polskiego według projektu Barbary Brukalskiej.

Podczas rozbudowy zmieniono układ otworów prawej wieży, w której znajduje się obecnie klatka schodowa oraz położenie wejścia głównego.
Powojenne wnętrza, mimo iż wykonane z luksusowych materiałów, nie posiadają wytworności z lat świetności budynku.
Sala operacyjna znajduje się w tym samym miejscu, co przed wojną i  przykryta jest szklanym stropem.
Domu pod Orłami to niewątpliwie jedno z najlepszych osiągnięć wczesnego modernizmu w Polsce, a także w Europie przed I wojną światową.
*Adrian*
Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście, Śródmieście Północne i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s