Aleja Wilanowska 204 – Żółta Karczma.

Aleja Wilanowska 204 - Żółta Karczma

Aleja Wilanowska 204 – Żółta Karczma

Żółta Karczma na Służewie jest budynkiem wolnostojącym usytuowanym na wzgórzu, którego stok od północy stanowi fragment skarpy mokotowskiej. Żółta Karczma zbudowana została według projektu architekta włoskiego Franciszka Marii Lanciego.

Inspiracją dla Lanciego był dom ogrodnika w parku Sanssouci w Poczdamie zaprojektowany przez K.F Schinkel’a dla króla Prus.

Przy niewielkich rozmiarach budynku istnieje duże zróżnicowanie bryły, które stworzyć miało wrażenie „narastania” budowli oraz malowniczego wkomponowania w krajobraz.

Aleja Wilanowska 204 - Żółta Karczma.

Aleja Wilanowska 204 – Żółta Karczma.

Budynek powstał w poł. XIX w. z przeznaczeniem na oberżę zwaną „Belle-Vue”, czyli „Piękny widok”.

Żółta Karczma wybudowana została w związku z przeprowadzoną w 1850 r. budową drogi bitej łączącej Wilanów z Traktem Piaseczyńskim (dzisiejszą ul. Puławską). Działka należała do folwarku służewskiego (od XVIII w. własność Wilanowa), a Karczma była własnością rezydentów wilanowskich, od których dzierżawili ją szynkarze

Karczma w Służewie będąca przydrożną oberżą wiejską nie wytrzymała konkurencji z powstałymi wcześniej karczmami na Wilanowie, Ursynowie, Wierzbnie. Z roku na rok traciła na znaczeniu i wynajmowana była na różne cele, m. in. od 1902 r. była siedzibą Towarzystwa Hodowli Psów Myśliwskich.

Inspiracją dla Lanciego był dom ogrodnika w parku Sanssouci w Poczdamie zaprojektowany przez K.F Schinkel'a dla króla Prus.

Inspiracją dla Lanciego był dom ogrodnika w parku Sanssouci w Poczdamie zaprojektowany przez K.F Schinkel’a dla króla Prus.

W latach trzydziestych XX w. Konstanty Ildefons Gałczyński odwiedzał swojego przyjaciela – studenta filologii polskiej Japończyka Umedę, który tu mieszkał w zamian za stróżowanie fermy hodowlanej psów myśliwskich.

W powstaniu warszawskim wieżyczka karczmy była punktem obserwacyjnym powstańców.

Po II wojnie światowej zaniedbana i zrujnowana karczma była nazywana „Starą Wieżą”. Często zmieniający się lokatorzy posesji nie dbali o posiadłość.

Dopiero w 1966 r. zabudowania stały się posiadłość własnością skarbu państwa, w latach 80-tych Żółta Karczma odrestaurowana została na siedzibę Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

*Arek*

http://www.zwiedzajznami.com.pl

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Mokotów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Aleja Wilanowska 204 – Żółta Karczma.

  1. Jotazof pisze:

    Człowiek nawet sobie sprawy nie zdaje jakie perełki mija po drodze 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s