Krakowskie Przedmieście 79 – Dom Roeslera i Hurtiga.

Front pałacu Małachowskich znajdował się od strony Krakowskiego Przedmieścia a nie Senatorskiej. Na zdjęciu - widok pałacu od ulicy Senatorskiej.

Front pałacu Małachowskich znajdował się od strony Krakowskiego Przedmieścia a nie Senatorskiej. Na zdjęciu – widok pałacu od ulicy Senatorskiej.

Wbrew pozorom pałac Małachowskich skierowany był frontem do Krakowskiego Przedmieścia, a nie ulicy Senatorskiej.

W roku 1750 marszałek Jan Małachowski zakupił działkę pomiędzy ulicami Senatorską, Miodową i Krakowskim Przedmieściem i zaprowadził na niej znaczne zmiany. Przede wszystkim nakazał przebudowę istniejącego już pałacu oraz zburzenie, stojącej od strony Krakowskiego Przedmieścia, kamienicy. Na jej miejscu powstały oficyny pałacu oraz dziedzińce: mniejszy, gospodarczy oraz większy, reprezentacyjny. Od strony Krakowskiego Przedmieścia wzniesiono okazałą bramę wjazdową.

Brama wjazdowa na dziedziniec pałacu Małachowskich, widoczna na obrazie Canaletta. Rok 1771.

Brama wjazdowa na dziedziniec pałacu Małachowskich, widoczna na obrazie Canaletta. Rok 1771.

Ani bramy ani dziedzińców już dzisiaj nie ujrzymy, a to za sprawa trzech panów: Jana Roeslera i Franciszka Roeslera oraz Gaspara Hurtiga, kupców przybyłych z Moraw, występujących razem jako firma „Roesler & Hurtig”.

W roku 1784 odkupili oni od syna marszałka położony niedaleko Zamku Królewskiego pałac. Ponieważ mieli trochę inną koncepcję zagospodarowania przestrzeni, polecili zburzyć skrzydła pałacu, a na dziedzińcach wznieśli kamienicę według projektu Szymona Bogumiła Zuga.

W kamienicy został otwarty jeden z pierwszych domów handlowych na terenie Polski. Parter zajmowały sklepy, w których, zależnie od potrzeb, można było kupić pudełko szpilek lub zamówić karetę.

Pierwszy dom handlowy - kamienica Roeslera i Hurtiga.

Pierwszy dom handlowy – kamienica Roeslera i Hurtiga.

Ze względu na różnorodność oferowanego towaru, śmiało można się pokusić o stwierdzenie, że przedsięwzięcie kupców z Moraw było pierwowzorem galerii handlowych.

Innym, dotychczas niespotykanym rozwiązaniem, były witryny, w których wykładano oferowane towary. Do tej pory, by poznać asortyment sklepu trzeba było wejść do środka. Czasem wystawiano stragany. Wraz z rozpoczęciem działalności handlowej w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu rozpoczęła się era oglądania wystaw sklepowych.

Ulica Miodowa jeszcze nie łączy się z Krakowskim Przedmieściem. Połączenie zostało przebite w latach 1886-1888.

Ulica Miodowa jeszcze nie łączy się z Krakowskim Przedmieściem. Połączenie zostało przebite w latach 1886-1888.

Na piętrach kamienicy znajdowały się apartamenty do wynajęcia, a gdy w latach 1886 – 1888 dokonano rozbiórki sąsiadującego z kamienicą i pałacem Małachowskich Dworu pod Gwiazdą, dotychczas zasłoniętym ścianom nadano nowy wygląd, a całą kamienicę przebudowano.

W czasie II Wojny Światowej kamienica i oficyny zostały zburzone do wysokości pierwszego piętra.

Z upływem czasu pojawiały się kolejne pasaże o domy handlowe, aż doszliśmy do molochów typu Arkadia czy Złote Tarasy ale to dom handlowy w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 79 był pierwszy.

*Arek*

http://www.zwiedzajznami.com.pl

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Śródmieście, Śródmieście Północne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s