Nowy Świat 43 – Agent numer 1

Tu mieszkał Jerzy Szajnowicz Iwanow.

Tu mieszkał Jerzy Szajnowicz Iwanow.

Marszałek Harold Alexander miał powiedzieć, że Jerzy Szajnowicz Iwanow był tak cenny dla aliantów, jak cała armia.

Był znakomitym pływakiem, reprezentantem Polski w piłce wodnej. To umożliwiło mu przebywanie długich dystansów w wodzie bez żadnego ekwipunku i podkładanie ładunków wybuchowych pod niemieckie okręty i statki.

Polska reprezentacja w piłce wodnej. Jerzy Szajnowicz Iwanow oznaczony strzałką.

Polska reprezentacja w piłce wodnej. Jerzy Szajnowicz Iwanow oznaczony strzałką.

Umieszczając miny na kadłubach, zatopił między innymi dwie łodzie podwodne, dwa kontrtorpedowce, flotyllę kutrów z ekwipunkiem dla niemieckiej armii w Afryce, oczekującą na wypłynięcie w porcie w Faros.

Stworzona przez niego grupa sabotażowa zniszczyła około 400 samolotów.

Przekazywał informacje o rozmieszczeniu i ruchach wojsk, konwojach, wypływających z greckich portów. Stworzył sprawnie działającą siatkę dywersyjno-szpiegowską, w której grał pierwsze skrzypce.

Ulica Nowy Świat - w pierwszym domu po prawej stronie mieszkał jeden z najważniejszych agentów aliantów w czasie II Wojny Światowej.

Ulica Nowy Świat – w pierwszym domu po prawej stronie mieszkał jeden z najważniejszych agentów aliantów w czasie II Wojny Światowej.

Urodził się w Warszawie. Ojciec Władymir Iwanow, był rosyjskim oficerem, matka Leonarda Szajnowicz, rodowitą warszawianką. Po śmierci ojca, matka przyszłego superagenta wyszła za Greka i przeprowadziła się do Salonik.

W roku 19235 przybył do niej syn.

Jerzy Szajnowicz maturę zdał we Francji w roku 1933, a pięć lat później ukończył Uniwersytet Katolicki w Belgii. Uzyskał dyplom… magistra nauk rolniczych. Poza językiem ojczystym mówił świetnie po angielsku, rosyjsku, francusku, niemiecku i grecku.

Wybuch wojny zastał go w Grecji. Nie mogąc wziąć osobistego udziału w walkach, rozpoczął współpracę z polską misją wojskową z Salonikach, a w 1940 z polskim wywiadem.

Polska reprezentacja w piłce wodnej. Szajnowicz Iwanow trzeci z lewej.

Polska reprezentacja w piłce wodnej. Szajnowicz Iwanow trzeci z lewej.

Chciał pomagać rodakom. Postanowił podjąć współpracę z polską misją wojskową w Salonikach. Udzielał pomocy polskim żołnierzom, którzy trafiali do Grecji. W 1940 roku rozpoczął współpracę z polskim wywiadem.

Po zajęciu Grecji przez Niemców uciekł do Palestyny, gdzie zgłosił się do Brygady Karpackiej ale jego umiejętności zwróciły uwagę wywiadu brytyjskiego.

W październiku 1941, już jako przeszkolony agent, został Brytyjczyków został przerzucony do Grecji.

Zmieniał nazwiska, wygląd – dla Niemców w Grecji stał się wrogiem numer jeden. Dwukrotnie aresztowany, uciekał z rąk wroga.

Trzeci raz opuściło go szczęście. Aresztowany i postawiony przed sądem, został skazany na trzykrotną karę śmierci.

Tu mieszkał Jerzy Szajnowicz Iwanow. Po prawej stronie widoczna tablica upamiętniająca superszpiega.

Tu mieszkał Jerzy Szajnowicz Iwanow. Po prawej stronie widoczna tablica upamiętniająca superszpiega.

Stojąc przed sędziami powiedział:

– Wysłali mnie Anglicy, ale jestem Polakiem. Wysłannikiem tej Polski, która nigdy nie ustanie w walce z waszym najazdem.

Postrzelony podczas próby ucieczki z miejsca straceń, został rozstrzelany go 4 stycznia 1943 roku.

Grecy uznali Jerzego Szajnowicza-Iwanowa za swojego bohatera narodowego. Od 1972 w Salonikach stoi pomnik upamiętniający Polaka. Pośmiertnie odznaczony został orderem Virtuti Militari, a królowa brytyjska przyznała pomoc finansową jego rodzinie.

Na podstawie losów Szajnowicza Stanisław Strumph-Wojtkiewicza napisał powieść sensacyjną „Agent Nr.1”, na podstawie której w 1971 r. nakręcono w Polsce film pod takim własnie tytułem. W postać szpiega wcielił się Karol Strasburger.

Film można obejrzeć na YT: http://youtu.be/rsMBsGB7Nf4

W Warszawie Jerzy Iwanow – Szajnowicz został upamiętniony skromna tablicą przy ulicy Nowy Świat 43. Tu właśnie mieszkał…. .

*Arek*

https://www.facebook.com/ArktourWHU

http://www.arktour.pl

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Osoby, Śródmieście Północne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s