Morysin – parkowa brama

Morysin - brama do parku. Stan - 2014 rok.

Morysin – brama do parku. Stan – 2014 rok.

Do wieku XVIII Morysin w całości był porośnięty lasem, który ze względu na naturalne granice pełnił funkcję zwierzyńca i nosił nazwę Lasku na Kępie.

Gdy właścicielem Wilanowa został Stanisław Kostka Potocki, północną część Lasku na Kępie przekształcono w park romantyczny i nazwano Morysinem na cześć wnuka Potockiego – Maurycego, zwanego zdrobniale Morysiem.
W połowie XIX wieku w parku powstał murowany dom dozorcy oraz drewniana gajówka, a park przebudowano, tworząc modne wówczas klomby.

W 1846 r. na otwartym terenie na południe od parku (na polach morysińskich)

Parkowa brama na pocztówce z początku XX wieku.

Parkowa brama na pocztówce z początku XX wieku.

wybudowano ceglaną neogotycką bramę, która zamykała wysadzaną drzewami aleję położoną na osi pałacu w Wilanowie. Projektantem bramy był znany architekt, działający w Warszawie, Henryk Marconi.

Brama, położona na wprost Pałacu Wilanowskiego, tworzyła, wraz z aleją, wschodnią oś widokową założenia parkowego.

Park Morysin i brama są doskonale znane mieszkańcom tej części Warszawy, mimo, że dotarcie do nich nie jest wcale łatwe.

Ponieważ już kilka lat temu informowano o planach przywrócenia bramy do stanu z okresu jej świetności, wybraliśmy się na świąteczny spacer, by sprawdzić, czy prace posunęły się do przodu.

Trawestując tytuł powieści Remarque’a – W Morysinie bez zmian… .

*Arek*

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wilanów i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s