Poznańska 21 – Wśród właścicieli wielu…

Kamienica opatrzona numerem 21 po lewej stronie.

Kamienica opatrzona numerem 21 po lewej stronie.

Tym, co często bulwersuje miłośników Warszawy, jest słabość służb konserwatorskich, nie będących w stanie realizować tego, do czego są powołane czyli ratowaniu śladów przeszłości.

Kamienica przy ulicy Poznańskiej 21 powstała pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku.

Do niedawna przypuszczano, że powstała około trzydziestu lat wcześniej ale analiza ksiąg hipotecznych pozwoliła doprecyzować datę budowy.

Na początku należała rodziny warszawskich kupców Biele.

Poznańska 21

Poznańska 21

Kamienica była pierwszym domem murowanym przy ulicy Wielkiej, obecnie Poznańskiej, i pierwszą kamienicą mansardową w Warszawie.

Wniosek o wpisanie budynku do rejestru zabytków złożono… 27 lipca 1998 roku !

Co ciekawe, konieczność ratowania, między innymi tego zabytku, podnoszono w Tygodniku Ilustrowanym Stolica już w roku 1983. (Numer 13).

Problemem jest toczące się postępowanie spadkowe – kamienica ma … dwudziestu sześciu współwłaścicieli. W toku postępowania należy kontaktować się ze wszystkimi , a niektórzy mieszkają poza granicami Polski.

Poznańska 21

Poznańska 21

Może zdarzyć się, że kamienica nie dotrwa do końca procedury i rozpadnie się, a wszystko będzie w zgodzie z obowiązującym prawem.

Być może pojawią się w prasie artykuły, informujące, że nie udało się uratować kolejnego zabytku, a za kilka lat, przechodząc obok nowego apartamentowca, nikt nie będzie pamiętał o sprawie.

Artykuł na temat perypetii związanych z wpisem budynku do Rejestru Zabytków w Życiu Warszawy:

http://zw.com.pl/a…/1,422513_Zabytek_wielu_wlascicieli_.html

*Arek*

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Południowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Poznańska 21 – Wśród właścicieli wielu…

 1. jjszczepanski pisze:

  mieszkałem na Poznańskiej 21 m 59 przez pierwszych 13,5 roku swego żywota (no, zasadniczo tez 9 miesięcy dłużej), ale nie w tek kamienicy od ulicy, tylko tej w podwórku, za bramą na czwartym piętrze. Wprawdzie bez windy, ale za to z piecami na węgiel…. dziś chyba tam już jest inaczej

  Polubienie

 2. Jotazof pisze:

  A jak się rozpadnie to będzie można sprzedać korzystnie działkę 🙂 co wszystkim na rękę 🙂
  Zdrowych spokojnych.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s