Raport „Alego”.

Miejsce operacji specjalnej "Kutschera" współcześnie.

Miejsce operacji specjalnej „Kutschera” współcześnie.

W filmie „Akcja pod Arsenałem, Jan Bytnar „Rudy”, został aresztowany w wyniku zeznań złożonych przez zatrzymanego wcześniej „Heńka” Henryka. Taką wersję podał Aleksander Kamiński w książce „Kamienie na szaniec”, bo taką wiedzę w momencie pisania książki posiadał.

Później okazało się, że Ostrowski nikogo nie „wsypał”, a Niemcom udało się rozszyfrować jego notatki. Niestety, mleko już się rozlało – wersja o zdradzie „Heńka” jest nadal bardzo rozpowszechniona.

Ryszard Biełous, dowódca podczas okupacji i Powstania Warszawskiego dowódca harcerskiego batalionu Zośka, obiecał „Heńkowi”, że po wojnie postara się dopilnować wniesienia poprawek do książki oraz wyjaśni sprawę przekłamania.

Niestety, nie dane było mu tego dokonać. Ze względów politycznych Biełous do Polski nie powrócił, a Ostrowski, obawiając się życia w cieniu oskarżenia o zdradę, wyjechał do Australii.

Po roku 1993 rozpoczęła się również dyskusja na temat przebiegu operacji specjalnej „Kutschera”.

Stanisław Huskowski "Ali".

Stanisław Huskowski „Ali”.

Według wersji, przedstawionej między innymi w filmie „Zamach”, przy rozdziale broni przed akcją, dla jednego z uczestników, Stanisława Huskowskiego „Alego” zabrakło broni .

Zamiast pistoletu maszynowego otrzymał teczkę z granatami i z takim uzbrojeniem miał wesprzeć kolegów.

Już w drodze na pozycje wyjściowe, został mianowany przez dowodzącego Bronisława Pietraszewicza „Lota” jego zastępcą.

W trakcie walki, działającemu w stresie „Alemu”, nie udało się otworzyć teczki i, nie mogąc podjąć żadnych działań, wycofał się do samochodu.

Ciężko ranny „Lot” nie miał dość sił, by wydać rozkaz kończący akcję, zatem rozkaz o wycofaniu się powinien paść z ust jego zastępcy.

Na zdjęciu w kółku - Franz Kutschera.

Na zdjęciu w kółku – Franz Kutschera.

Ten jednak już siedział w samochodzie.

Po każdej operacji specjalnej, jej dowódca powinien przygotować raport ze szczegółowym przebiegiem akcji. Ponieważ umierający „Lot” nie mógł tego zrobić, sporządził go jego zastępca – „Ali”.

Raport przedstawia zupełnie inny obraz niż ten znany z filmu Jerzego Passendorfera.

Treść „Raportu Alego z akcji na K.” jako pierwszy opublikował dr Henryk Piskunowicz w „Wojskowym Przeglądzie Historycznym” w roku 1993.

Pierwszą jego poważną analizę, potwierdzającą autentyczność, przeprowadziła… grupa uczniów z Gdańskiego Gimnazjum Autonomicznego pod kierunkiem nauczyciela, Pana Waldemara Stopczyńskiego.

Siedziba dowódcy SS i policji. Zdjęcie wykonał pochowany w dniu dzisiejszym gen. Stefan Starba Bałuk. Chwilę potem dwaj niemieccy żołnierze odwrócili się aby zobaczyć wycelowany w nich obiektyw. Oczywiście było to zabronione. Rozpoczęli pościg za, wtedy jeszcze, porucznikiem Bałukiem. Na szczęście nie udany. Zajście to zostało opisane w książce "Byłem Cichociemnych".

Siedziba dowódcy SS i Policji.
Zdjęcie wykonał Stefan Bałuk. Chwilę potem dwaj niemieccy żołnierze odwrócili się aby zobaczyć wycelowany w nich obiektyw. Oczywiście było to zabronione. Rozpoczęli pościg za fotografem. Na szczęście nie udany. Zajście to zostało opisane w książce „Byłem Cichociemnych”.

Według raportu „Ali” na akcję, oprócz pechowej teczki, uzbrojony został w dwa pistolety Parabellum. Gdy nie udało mu się otworzyć teczki, otworzył ogień z pistoletów. Dowodził również do końca!

Lektura raportu zmusza też do innego spojrzenia na działania dwóch żołnierzy, podjęte po pozostawieniu rannych kolegów w szpitalu Przemienienia Pańskiego na Pradze.

To nie brawura skłoniła ich do próby odstawienia postrzelanego w czasie operacji samochodu do konspiracyjnego garażu.

W aucie znajdowała się duża ilość broni i, jeśli raport jest prawdziwy, to właśnie te bezcenne dla żołnierzy podziemia pistolety próbowali ocalić Zbigniew Gęsicki „Juno” i Kazimierz Sott „Sokół”.

Ponieważ historia raportu i próba rzeczywistego przebiegu wydarzeń w czasie akcji została opisana w kilku artykułach prasowych, podaję link do nich.

Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury.

Strony gdańskiego liceum z informacjami na temat raportu Alego:

http://www.gfo.iq.pl/gag/index.php?option=com_content&task=view&id=355&Itemid=216

http://www.gfo.iq.pl/gag/index.php?option=com_content&task=view&id=357&Itemid=216

Notatki na temat raportu w Życiu Warszawy:

http://www.zw.com.pl/artykul/337369.html

http://www.zw.com.pl/artykul/338772.html

Dzisiaj mija 72 rocznica wykonania wyroku na kacie Warszawy i myślę, że warto wspomnieć i niejasnościach, związanych z przebiegiem akcji.

*Arek*

http://www.zwiedzajznami.com.pl

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Osoby i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s