Tablice libertacyjne.

Tablica libertacyjna - ul. Krakowskie Przedmieście 87. Ta kamienica niegdyś Prażmowska libertowana constitutione A.D. 1667

Tablica libertacyjna – ul. Krakowskie Przedmieście 87.
Ta kamienica niegdyś Prażmowska libertowana constitutione A.D. 1667

Pożary, morowe powietrze, działania wojenne – te wszystkie zagrożenia spędzały sen z oczu warszawskim mieszczanom w czasach I Rzeczypospolitej.

Był jeszcze jeden kataklizm, który po trochu łączył elementy wszystkich wcześniej wymienionych – obowiązek goszczenia przybywającej na obrady Sejmu szlachty.

Bywało, że mieszczańska rodzina musiała gnieździć się w jednej, ciasnej izbie, gdy wszystkie pomieszczenia w ich domu zajmował szlachetnie urodzony wraz ze swym orszakiem.

Krakowskie Przedmieście 87 - Kamienica Prażmowskich.

Krakowskie Przedmieście 87 – Kamienica Prażmowskich.

Nie trzeba dodawać, że po takiej wizycie dom wyglądał jak po przejściu wszystkich kataklizmów jednocześnie.

Nic zatem dziwnego, że mieszczanie starali się uzyskać od Sejmu lub króla libertację, czyli zwolnienie z „zaszczytnego” obowiązku goszczenia elity narodu w swoim domu.

Zwolnienie następowało wieczyście lub na czas określony.

Na kamienicy, której gospodarze byli zwolnieni z obowiązku świadczeń publicznych, w tym tego, który najbardziej ich dotykał, umieszczano stosowną, kamienną tablicę.

W czasie powojennej odbudowy odtworzono dwie takie tablice – na kamienicy Prażmowskich (Krakowskie Przedmieście 87) oraz na kamienicy Metrykantów Koronnych (Świętojańska 21).

*Arek*

www.arktour.pl

www.zwiedzajznami.com.pl

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Północne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s