Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny parafii Świętego Jakuba. Foto: Marcin Białek

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny parafii Świętego Jakuba.
Foto: Marcin Białek

Zachowano pisownię oryginału:

(…) Projekt pomyślany z talentem, ma charakter monumentalny, jest prosty, tani i praktyczny.

Oryginalnie i pięknie jest rozwinięty pomysł dwóch okrągłych części transeptu, łączących nawy boczne z nawą środkową i z prezbiteryum w jedną całość harmonijną, przez co autor unika budowy kopuły i martwej części muru szczytowego, zwykle nieużytecznej.

Nadwieszenie w przekroju pilastrów w połączeniu z głowicami kolumien a także motyw wsporników w prezbiterium są konstrukcyjnie wytłómaczone, Kaplica N. M. P. na wyższym poziomie ze schodami wewnątrz kościoła, ze statuą i oświetleniem górnem, pomyślane są bardzo malowniczo.

Zwycięski projekt Oskara Sosnkowskiego.

Zwycięski projekt Oskara Sosnkowskiego.

Zakrystya, obejście za ołtarzem głównym oraz izba dla bractw zaprojektowane bardzo dobrze. Kaplica przedpogrzebowa, nieco tylko zagłębiona, ma łączność z zakrystya i osobną dzwonnicą poza kaplicą.

W górnej kondygnacyi i jest pomyślana bardzo oryginalnie i praktycznie. Zupełny brak przypór i wyskoków w elewacyach, opracowanych z wdziękiem i prostotą, i ogólne masy świątyni, pięknie ugrupowane, tworzą całość harmonijną. Autor z talentem posługuje się formami i pomysłami romańskiemi, których rozwój wstrzymany został przez styl gotycki.

Dodać należy, że wieża w elewacyi głównej ma charakter nieco za surowy. Pomysł zagłębienia terenu z trzech stron kościoła, z urządzeniem na pochyłościach trawników i t. p. wpłynie na upiększenie kościoła, tworząc tło bardzo odpowiednie i niekosztowne.
(…)

Zwycięski projekt Oskara Sosnkowskiego.

Zwycięski projekt Oskara Sosnkowskiego.

Opinia z protokołu Sądu Konkursowego na projekt kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie dotyczy pracy numer 12. Jej autorem był Oskar Sosnkowski.

W związku z rozwojem. na przełomie XIX i XX wieku. dzielnicy Ochota, pojawiła się potrzeba wzniesienia kościoła dla coraz liczniejszych wiernych. W 1904 uzyskano zgodę władz na budowę nowej świątyni oraz przeprowadzenie zbiórki pieniędzy.

W roku 1908 ogłoszono konkurs na wykonanie projektu. Zgłoszono trzydzieści trzy prace. Do realizacji wybrano projekt numer 12.

Wprawdzie pierwotnie zakładano inną lokalizacje dla kościoła, jednak po interwencjach mieszkańców Czystego i Ochoty zdecydowano się na rozpoczęcie budowy przy Drodze Grójeckiej.

Kamień węgielny poświęcono 24 listopada 1911 roku.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przy kościele widoczna drewniana dzwonnica, w której wisiały dzwony przeznaczone do umieszczenia w planowanej Świątyni Opatrzności Bożej. Początek lat dwudziestych XX wieku.. Zdjęcie: fotopolska.eu

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Przy kościele widoczna drewniana dzwonnica, w której wisiały dzwony przeznaczone do umieszczenia w planowanej Świątyni Opatrzności Bożej.
Początek lat dwudziestych XX wieku..
Zdjęcie: fotopolska.eu

Prace, głównie z powodu braku funduszy, posuwały się bardzo powoli. Nigdy nie udało się położyć, zaplanowanego przez Sosnkowskiego, hełmu na dzwonnicy.

Świątynia stała się centralnym obiektem dzielnicy, do którego odnoszono tworzone plany zagospodarowania przestrzeni.

W czasie Powstania Warszawskie kościół uległ poważnym uszkodzeniom, a niemal całkowicie zniszczone zostało wyposażenie wnętrza.

24 listopada 1960 roku, w obecności kardynała Stefana Wyszyńskiego, kościół konsekrowano ponownie, jednak nie zdecydowano się na ostateczne dokończenie budowy poprzez położenie hełmu na wieży.

I, zdaje się, nigdy to już nie nastąpi.

*Arek*
https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

III nagroda w konkursie - Zdzisław Mączeński.

III nagroda w konkursie – Zdzisław Mączeński.

 

II nagroda w konkursie - autor Sylwester Pajzderski.

II nagroda w konkursie – autor Sylwester Pajzderski.

 

Praca numer 23 na którą zwrócono szczególną uwagę, znajdując ja wyjątkowo interesującą. Czesław Przybylski.

Praca numer 23 na którą zwrócono szczególną uwagę, znajdując ja wyjątkowo interesującą. Czesław Przybylski.

 

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ochota i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s