Bałagan w metrykach.

Na zdjęciu oficyna kamienicy Metrykantów Koronnych opatrzona adresem Piwna 18.

Każdemu zdarza się zgubić jakiś dokument. Na pocieszenie dla roztrzepanych anegdotka z przeszłości.

(…) W starannie prowadzonych Metrykach Koronnych, których księgi zachowały się do dzisiaj, nie zawsze panował porządek.

W 1633 r., gdy Władysław IV miał przyjąć hołd lenny posłów księcia pruskiego, okazało się, że w kancelarii królewskiej nie można odnaleźć wcześniejszych opisów tej ceremonii.

Marszałek Wielki Koronny, który przestrzegał ceremoniału na dworze, musiał więc zwrócić się do posłów pruskich, aby wypożyczyli swoje opisy hołdów.

Cechy prawdziwego skandalu miał fakt zagubienia w kancelarii królewskiej dyplomu elekcji królewicza Władysława na cara moskiewskiego.

Po Pokoju Polanowskim i zrzeczeniu się przez Władysława IV pretensji do tronu carów, strona polska zobowiązała się zwrócić ów dyplom.

Okazało się jednak, że dyplom gdzieś się zapodział.

Przeciągnęło to pertraktacje pokojowe, gdyż poseł carski nie wierzył zapewnieniom polskiej deputacji o zagubieniu dyplomu.

Podejrzewał w tym nawet chęć wyprowadzenia go w pole i zachowania dokumentu, który umożliwiał pretendowanie do tronu Wielkiego Księstwa Moskiewskiego.(…)
.
Jerzy Lileyko. Życie codzienne w Warszawie Wazów. Strona 44.
.

*Arek*

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Stare Miasto i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s