Śmierć w elektrowni.

Elektrownia tramwajowa w Warszawie

Elektrownia tramwajowa w Warszawie.

W 1891 r. uruchomiono ruch tramwajów elektrycznych na pierwszej sieci w Halle (Saale). Na terenie imperium rosyjskiego elektryczne tramwaje ruszyły w roku 2 maja 1892 w Kijowie i dało to zielone światło dla elektryfikacji linii w innych rosyjskich miastach. Pierwszym miastem w Królestwie Polskim, w którym uruchomione elektryczne linie tramwajowe była Łódź. Tam pierwszy przejazd pojazdu elektrycznego miał miejsce 23 grudnia 1898 roku.

Czytaj dalej

Opublikowano Osoby, Wola | Otagowano , , , | Dodaj komentarz

Kino „Femina” po wojnie.

Kino Femina (4)Kamienica została wzniesiona dla Dawida Bachracha w roku 1935. Rok później właściciel kamienicy wystarał się o zgodę na urządzenie kina w budynku i w roku 1938 odbył się pierwszy seans w „Feminie”. Femina to po łacinie kobieta i nazwa kina sugerowała do kogo skierowany będzie repertuar. Grano przede wszystkim melodramaty i romanse.

Po zajęciu Warszawy we wrześniu 1939 w salach kinowych Niemcy ulokowali rewię. Rewia nie zagrzała miejsca, gdyż kamienica znalazła się na terenie getta, zamieniając się w jeden z najważniejszych lokali w dzielnicy zamkniętej. 20 czerwca 1941 otwarto „Teatr Femina”. Dyrektorem literackim i artystycznym został Jerzy Jurandot, a Stefania Grodzieńska, jego żona, występowała na scenie.

Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Północne | Otagowano , , , | Dodaj komentarz

Warszawskie ostańce. Mariańska 1.

Mariańska 1 _ 2Mimo, że cała przedwojenna zabudowa wokół budynku z adresem Mariańska 1 zniknęła, dom, wbrew wszystkiemu, trwa nadal. W przeszłości czyniono zakusy, by gmach wykreślić z rejestru zabytków, doprowadzić do rozbiórki, a działkę sprzedać ale, szczęśliwie, nic z tego nie wyszło.|

Budowę kamienicy, wzniesionej według projektu Henryka Juliana Gaya, ukończono w roku 1925. Realizacją projektu zajęła się firma budowlana Bracia Horn i Rupiewicz. Sygnatury projektanta i firmy budowlanej znajdziemy na fasadzie budynku. Inwestycję finansowała Kasa Chorych, gdyż to dla tej instytucji gmach był wznoszony. Informację o tym, kto był inwestorem odczytamy w kartuszu nad wejściem, a o tym, że w roku 1935 wprowadziła się do budynku Ubezpieczalnia Społeczna dowiemy się z napisu w tympanonie wieńczącym elewację frontową. Datę zmiany właściciela musimy ustalić sobie Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Północne | Otagowano , , | Dodaj komentarz

Warszawskie ostańce. Stefana Okrzei 26. Dom pod Sowami.

Kamienica pod SowamiNie jest jasne kto zaprojektował kamienicę, nazywaną „Pod Sowami. Wskazywany jest duet architektów, złożony z Henryka Stiffelmana i Stanisława Weissa, znany z wielu realizacji w Warszawie lub brat inwestora, Bronisław Massalski. Inwestorem, wykładającym pieniądze na budowę kamienicy był książę Witold Massalski. Pracując jako wysoki urzędnik kolei Imperium Rosyjskiego książę zgromadził spory kapitał. Gdy wrócił do Polski, wówczas jeszcze znajdującej się pod zaborem rosyjskim, zamieszkał w apartamencie przy ulicy Lwowskiej 13 i zdecydował się zainwestować posiadane środki. Uznał, że budowa domów dochodów będzie właściwym sposobem lokaty nadwyżek finansowych.

Czytaj dalej

Opublikowano Praga Pólnoc | Otagowano , , | Dodaj komentarz

Łazienki Królewskie. Oranżeria Nieborowska.

Nowa Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Nowa Oranżeria w Łazienkach Królewskich.

Aktualnie w Łazienkach Królewskich możemy wejść do Starej Oranżerii, by zachwycić się rzeźbami, wystawionymi w galerii, oraz teatrem z czasów Stanisława II Augusta lub do Nowej Oranżerii, by, jak mawiał król Julian, dokonać aktu konsumpcji, gdyż mieści się w niej restauracja „Belvedere”.

W historii Łazienek „wystąpiły” jeszcze dwie inne, dzisiaj nie istniejące, oranżerie. Jedną z nich możemy zobaczyć na prezentowanej pocztówce, wydanej w roku 1914. Jest to Oranżeria Nieborowska, a o tym, skąd nazwa, dlaczego ją wzniesiono i z jakiego powodu zniknęła kilka słów poniżej.

Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Południowe | Otagowano , , , | Dodaj komentarz

Chrystus Bezdomny.

Chrystus BezomnyNa ławce przed kościołem pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego śpi Chrystus Bezdomny. Spod płaszcza, szczelnie opatulającego postać, wystają przebite stopy.

W ostatni weekend maja 2021 roku Warszawa dołączyła do około setki miast, eksponujących kolejną wersję „Chrystusa Bezdomnego” autorstwa Timothy’ego Schmalza. Praca stanowi nawiązanie do cytatu z Ewangelii świętego Mateusza „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Różne jej warianty można zobaczyć między innymi w Watykanie, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Singapurze, Manchesterze czy Madrycie.

Czytaj dalej

Opublikowano Osoby, Śródmieście Północne | Otagowano , , , | Dodaj komentarz

Pomnik „w pięknych okolicznościach przyrody”.

Pomnik Edwarda M. Housa (3)„W pięknych okolicznościach przyrody” stoi pomnik doskonale znany mieszkańcom Warszawy prawobrzeżnej, a przynajmniej tym, którzy bywają w Parku Skaryszewskim imienia Ignacego Paderewskiego, natomiast większość mieszkańców Warszawy lewobrzeżnej, o czym miałem okazję przekonać się osobiście, nie wie o jego istnieniu.

Fundatorem pomnika był sam patron parku aczkolwiek po wojnie władza ludowa pozbawiła Ignacego Paderewskiego patronatu nad drugim co do wielkości warszawskim parkiem, a ufundowane przez pianistę upamiętnienie pewnego dnia zniknęło bez śladu. Zacznijmy jednak od początku.

Czytaj dalej

Opublikowano Osoby, Praga Południe, Saska Kępa | Otagowano , , | Dodaj komentarz