Zapisy do naszego newslettera!

Szanowni Państwo!

W związku z licznymi prośbami naszych czytelników i czytelniczek o kontynuację
e-mailowych powiadomień o naszych spacerach, uruchamiamy ponownie możliwość otrzymywania najświeższych informacji o naszych wydarzeniach.

Zapisów można dokonać klikając tu lub w nasze logo poniżej:

 

Opublikowano Bez kategorii | 3 Komentarze

Karowa – Golgota w rotundzie.

Dachy Krakowskiego Przedmieścia. Na pierwszym planie zabudowania pałacu Uruskich. W głębi widoczna rotunda przy ulicy Karowej.

Dachy Krakowskiego Przedmieścia. Na pierwszym planie zabudowania pałacu Uruskich.
W głębi widoczna rotunda przy ulicy Karowej.

Gdy dzisiaj w Warszawie ktoś proponuje spotkanie pod Rotundą, nikt nie ma wątpliwości, że chodzi o budynek należący do PKO przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Marszałkowską. W przeszłości jednak miejsce spotkania mogło nie być tak oczywiste.

Na przełomie XIX i XX wieku stała się modna ekspozycja panoram, wielkich obrazów, otaczających widza.

Przed obrazem tworzono „sztuczny teren”, by oglądający miał wrażenie, że bierze udział w przedstawionym wydarzeniu.

Czytaj dalej

Opublikowano Śródmieście Północne | Otagowano , , , | 3 Komentarze

Lindleya róg Koszykowej – „jugosłowiański” głaz.

Jugosłowiańska Brygada Pracy w akcji.

Jugosłowiańska Brygada Pracy w akcji.

Odgruzowujących stolicę Polski latem roku 1946 wsparła ponad stuosobowa grupa ochotników, przybyłych z bratniej wówczas Jugosławii. Młodzież zorganizowana w Jugosłowiańskiej Brygadzie Pracy usuwała gruz głównie w okolicach ulic Nowy Świat i Foksal.

W filmie nakręconym na potrzeby Polskiej Kroniki Filmowej możemy zobaczyć gości z Bałkanów w akcji:

http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl%2Fnode%2F4650

16 sierpnia 1946, uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej, członków brygady odznaczono Krzyżami Zasługi.

Czytaj dalej

Opublikowano Ochota | Otagowano , , | Dodaj komentarz

Francuska/Zwycięzców – wrześniowa barykada.

Francuska 1 - Tu wytrwaliśmy do końca.

Francuska 1 – Tu wytrwaliśmy do końca.

Upamiętnieniem, związanym z walkami we wrześniu 1939, znanym chyba wszystkim mieszkańcom Warszawy jest Pomnik Barykady na ulicy Grójeckiej niedaleko Opaczewskiej.

Nie jest to jedyna barykada, zamykająca w tamtym czasie dostęp do miasta, której obrońców uhonorowano w sposób szczególny.

Na ulicy Francuskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Zwycięzców, z inicjatywy Fundacji Korpusu Ochotników Specjalistów, w dniu 28 września 2011, odsłonięto inne upamiętnienie.

Mniej monumentalne, składa się z dwóch tablic oraz zaznaczenia w chodniku przebiegu barykady, która nie została zdobyta do kapitulacji stolicy.

Czytaj dalej

Opublikowano Praga Południe | Otagowano , , | 1 komentarz

Cmentarz Północny – kwatera żołnierzy niemieckich.

Kwatera żołnierzy niemieckich na Cmentarzu Północnym.

Kwatera żołnierzy niemieckich na Cmentarzu Północnym.

W wyniku ogromnej traumy narodowej, jaką w Polakach wywołała II Wojna Światowa, a w warszawiakach, dodatkowo, Powstanie Warszawskie, wszystkie ślady pobytu armii Hitlera starano się zatrzeć.

Zniszczono również miejsca doraźnego pochówku poległych, co nie oznacza, że usunięto z nich ciała.

W roku 1991 w ramach polsko-niemieckiego pojednania, na Komunalnym Cmentarzu Północnym, zorganizowano kwaterę żołnierzy niemieckich, poległych na terenie Polski w latach 1939 – 1944.
Czytaj dalej

Opublikowano Inne | Otagowano , | Dodaj komentarz

Bukowińska/Bacha – Komu bije dzwon…

Pagoda z Dzwonem Pokoju przy ulicy Bacha.

Pagoda z Dzwonem Pokoju przy ulicy Bacha.

2 września 1989 roku Warszawa otrzymała niezwykły dar. Miasta Hiroszima i Nagasaki, które padły ofiarą pierwszych i, miejmy nadzieję, ostatnich eksplozji atomowych, przygotowały pięćdziesiąt kopii Dzwonu Pokoju, wiszącego w Hiroszimie.

Kopie zostały odlane z monet, zbieranych na całym świecie.

Czytaj dalej

Opublikowano Mokotów | Otagowano , | Dodaj komentarz

Okopowa 49/51 – Pomnik Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu.

Pomnik nawiązuje do muru, od roku 1940 dzielącego Warszawę na dwie części.

Pomnik nawiązuje do muru, od roku 1940 dzielącego Warszawę na dwie części.

Przez mury, przez dziury, przez warty
Przez druty, przez gruzy, przez płot
Zgłodniały, zuchwały, uparty
Przemykam, przebiegam jak kot.

A jeśli dłoń losu znienacka
Dosięgnie mnie kiedyś w tej grze,
To zwykła jest życia zasadzka,
Ty Mamo nie czekaj już mnie.

I tylko jedną troską
Na wargach grymas skrzepł
Kto tobie, moja Mamo
Przyniesie jutro chleb.

Wiersz Henryki Łazowertównej  „Mały Szmugler”.

Czytaj dalej

Opublikowano Wola | Otagowano , | Dodaj komentarz