Krasińskiego 31 – kościół pod wezwaniem świętego Jana Kantego

Kościół sw Jana Kantego

Kościół pod wezwaniem świętego Jana Kantego.

Sam budynek świątyni powstał w latach 1981 – 1984 według projektu Tadeusza Zielińskiego, jednak sama parafia powstała dużo wcześniej, bo już we wrześniu 1952 roku, na podstawie dekretu ówczesnego Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, a została wydzielona z żoliborskiej parafii św. Stanisława Kostki.

Kościół sw Jana Kantego 3

Kościół w budowie. Źródło: „Parafia na Sadach”.

4

Kościół w budowie. Źródło: „Parafia na Sadach”.

Pierwszym proboszczem został ks. Teofil Bogucki. 27 marca 1958 roku podczas prac porządkowych (tu gdzie mieści się obecny kościół) znaleziono ciała trzech poległych w powstaniu warszawskim.

Początkowo „siedziba” parafii mieściła się w kaplicy klasztoru sióstr Zmartwychwstanek (siostry udostępniały salę gimnastyczną na potrzeby kościoła parafialnego), jednak w miarę powstawania nowych osiedli, szybko okazało się, że jest po prostu za mała.

W maju 1970 roku na terenie ogrodu klasztornego powstała prowizoryczna kaplica „Pod parasolami” wg. Projektu Czesława Czułowskiego. W lutym 1971 roku rozpoczęto opracowywanie projektu nowego kościoła, prace te powierzono Czesławowi Czułowskiemu jednak jego projektu nie zrealizowano, prawdopodobnie było to spowodowane barakiem pozwolenia na budowę.

W 1978 roku po uzyskaniu długo oczekiwanej zgody na budowę nowej świątyni ( o zezwolenie ubiegał się ówczesny poseł Janusz Zabłocki), projekt powierzono

 Kościół konsekrowano 5 czerwca 1995 roku dokładnie o 18.30, Źródło: "Parafia na Sadach"

Kościół konsekrowano 5 czerwca 1995 roku dokładnie o 18.30,
Źródło: „Parafia na Sadach”

Tadeuszowi Zielińskiemu, a pierwsze prace budowlane ruszyły w kwietniu 1981 roku, a zakończyły się w grudniu 1984 roku, jednak samo wykańczanie wnętrz trwało jeszcze kilka lat. Kościół konsekrowano 5 czerwca 1995 roku dokładnie o 18.30 przez ks. Prymasa Józefa Glempa.

*Bartek*

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Żoliborz i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s