Semper Invicta (Zawsze niezwyciężona)

Semper Invicta

Tablica w parku imienia marszałka Edwarda Rydza Śmigłego. (Na tyłach Pomnika Sapera)

28 września 1939, po dwudziestu dniach bohaterskiej obrony, skapitulowała stolica Polski.

Brak wody, żywności i amunicji, ciężkie położenie ludności cywilnej oraz ogólna sytuacja strategiczna zmusiły dowództwo obrony Warszawy do zaprzestania dalszego oporu.

Semper Invicta

Tablica w parku imienia marszałka Edwarda Rydza Śmigłego. (Na tyłach Pomnika Sapera)

Straty ludności wyniosły ponad 10 000 zabitych i około 50 000 rannych, wojska 2 000 zabitych i 16 000 rannych. Zniszczeniu uległo około 10% budynków.

2 listopada 1939 roku, uchwałą Rady Ministrów RP Warszawa została odznaczona srebrnym orderem Virtuti Militari piątej klasy.

9 listopada 1939 decyzją naczelnego wodza, generała dywizji Władysława Sikorskiego, do herbu Warszawy dodana została dewiza miasta – Semper Invicta (Zawsze niezwyciężona) – oraz order Virtuti Militari.

W uzasadnieniu decyzji Władysław Sikorski napisał:

(…)w uznaniu bohaterskiego, wytrwałego męstwa dowiedzionego przez ludność stołecznego miasta Warszawy w obronie przeciw najazdowi niemieckiemu. (…)

Semper Invicta 3

Herbem miasta stołecznego Warszawy jest wizerunek Syreny obowiązujący od 1938 r. według projektu Szczęsnego Kwarty oraz podpis WARSZAWA .

Herb przedstawia w polu czerwonej tarczy postać kobiety z rybim ogonem zwróconą w prawo, z wzniesionym mieczem w ręce prawej i tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała i ogona rybiego naturalne, włosy złote, miecz i tarcza złote. Nad tarczą herbową znajduje się korona królewska.

Herb Wielki miasta stołecznego Warszawy przedstawia w polu czerwonej tarczy postać kobiety z rybim ogonem zwróconą w prawo, z wzniesionym Semper Invictamieczem w ręce prawej i tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała i ogona rybiego naturalne, włosy złote, miecz i tarcza złote. Nad tarczą herbową znajduje się korona królewska. Poniżej tarczy herbowej dwie gałęzie laurowe z zawieszonym na nich, na wstędze, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Na wstędze spływającej spod korony wieńczącej tarczę herbową umieszczona jest dewiza herbowa „Semper Invicta” (zawsze niezwyciężona).


Herbu Wielkiego miasta stołecznego Warszawy używa się w celu podkreślenia szczególnie wzniosłych uroczystości, świąt lub innych wydarzeń nawiązujących do bohaterstwa i męstwa ludności stołecznego miasta Warszawy

*Arek*

http://www.arkour.pl

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiśle, Śródmieście i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s