Plac Dąbrowskiego 6 – Malowidła Wojciecha Gersona w Pałacu Szlenkierów.

Wojciech Gerson.

Wojciech Gerson.

Wojciech Gerson, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autor wielu obrazów o tematyce historycznej i alegorycznej był jednym z najbardziej cenionych artystów końcówki XIX wieku.

W owym czasie wykonał on cykle alegorycznych kompozycji w gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego był założycielem czy w hotelu Victoria przy ulicy Jasnej.

Nie ma w tym nic dziwnego że właściciel jednego z najpiękniejszych pałaców w mieście chciał aby jego wnętrza ozdobił ten właśnie artysta.

Malowidła w Pałacu Szlenkierów zostały wykonane w 1883 r. techniką polegającą na stosowaniu farb w spoiwie z wosku pszczelego.

Farby nakładano na gorąco, a ukończone dzieło polerowano do połysku. Obraz był trwały i niewrażliwy na wilgoć, a kolory stawały się głębokie i świetliste.

Dzisiaj o wnętrzach siedziby Szlenkierów możemy dowiedzieć się na podstawie zachowanych starych zdjęć, relacji, czy własnoręcznych rysunków Gersona.

Część uległa zagładzie podczas II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego. Nieliczne przetrwały i nadal zdobią wnętrza pałacu.

W galerii mało znane zdjęcia i szkice malowideł które niegdyś zdobiły ten przepiękny zabytek.

*Adrian*

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Północne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s