Wojciech Gerson, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autor wielu obrazów o tematyce historycznej i alegorycznej był jednym z najbardziej cenionych artystów końcówki XIX wieku.
W owym czasie wykonał on cykle alegorycznych kompozycji w gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego był założycielem czy w hotelu Victoria przy ulicy Jasnej.
Nie ma w tym nic dziwnego że właściciel jednego z najpiękniejszych pałaców w mieście chciał aby jego wnętrza ozdobił ten właśnie artysta.
Malowidła w Pałacu Szlenkierów zostały wykonane w 1883 r. techniką polegającą na stosowaniu farb w spoiwie z wosku pszczelego.
Farby nakładano na gorąco, a ukończone dzieło polerowano do połysku. Obraz był trwały i niewrażliwy na wilgoć, a kolory stawały się głębokie i świetliste.
Dzisiaj o wnętrzach siedziby Szlenkierów możemy dowiedzieć się na podstawie zachowanych starych zdjęć, relacji, czy własnoręcznych rysunków Gersona.
Część uległa zagładzie podczas II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego. Nieliczne przetrwały i nadal zdobią wnętrza pałacu.
W galerii mało znane zdjęcia i szkice malowideł które niegdyś zdobiły ten przepiękny zabytek.
*Adrian*