Stare Powązki Kaplica Laskich i Franklów

Kaplica na Starych Powązkach.

Kaplica na Starych Powązkach.

Kaplica Laskich i Fraenklów powstała w połowie XIX wieku i była pierwszą kaplicą zbudowaną na Cmentarzu Powązkowskim. Autor i zleceniodawca projektu jest nieznany.
—–
W 1797 roku, gdy Warszawa znajdowała się w zaborze pruskim , przybył do miasta Samuel Fraenkel. Fraenkel, urodzony we Wrocławiu, zamieszkały w Wiedniu, został oddelegowany do Warszawy jako prokurent berlińskiego banku.

Tu spoczywa Atalia z Jakubowiczów Fraenkel.

Tu spoczywa Atalia z Jakubowiczów Fraenkel.

Nie wiadomo czy był dobrym prokurentem, natomiast był na pewno człowiekiem obrotnym, bo już rok po przyjeździe wstąpił w związek małżeński z kobietą, o jakich czasem mawia się, że są dobrą partią.

Była to Atalia Laska, córka jednego z najbogatszych ludzi w Warszawie – Samuela Józefa Sonnenberga Jakubowicza zwanego również Szmulem Zbytkowerem i wdowa po bankierze, Chaimie Leskim.

Fraenkel przejął po Laskim żonę oraz bank. Nie wiemy, czy był równie energicznym małżonkiem jak finansistą, wiemy natomiast, że bank wniesiony przez Atalię w posagu zaczął się błyskawicznie rozwijać.

W 1806 roku rodzina Fraenklów przeszła na katolicyzm.

Gdy Samuel Fraenkel umierał, pozostawił po sobie zapłakaną wdowę, sześcioro dzieci własnych, dwóch pasierbów oraz bank, który stał się jednym z najpoważniejszych w Imperium Rosyjskim.

Po śmierci Samuela zarząd nad bankiem przejął Antoni Fraenkel, czyniąc swoim wspólnikiem przyrodniego brata, Aleksandra Laskiego.

Kaplica od frontu.

Kaplica od frontu.

Bank rozwijał się doskonale, zaś na właściciela spływały zaszczyty i tytuły. W 1839 został dziedzicznym szlachcicem Królestwa Polskiego, a 1854 – baronem Cesarstwa Rosyjskiego. Pierwsze małżeństwo Antoni zawarł z Bertą Morawską, a po jej śmierci – z Aleksandrą von Essen. Młodzi małżonkowie wyemigrowali do Paryża, gdzie wybudowali pałac w dzielnicy Champs-Elysees.

Inni członkowie rodziny (ci noszący nazwisko Laski i ci, noszący nazwisko Fraenkel) również śmiało sobie poczynali na niwie finansowej.

Dla przykładu – Aleksander W. Laski był prezesem Banku Polskiego, a potem dyrektorem lońdyńskiego Maesterman Banku, zaś Władysław K. Laski dyrektorem Banku Międzynarodowego w Petersburgu.

Informacja o osobach pochowanych w kaplicy.

Informacja o osobach pochowanych w kaplicy.

Jeden z nich ufundował kaplicę. Który, nie wiadomo. Natomiast od tego momentu zaczęło spadać znaczenie i prestiż przepełnionych katakumb – za dobry ton przyjęto wznoszenie przez zamożnych mieszkańców Warszawy własnych kaplic.

Katakumby, miejsce w założeniu przeznaczone dla elity, niszczały. W drugiej połowie w latach siedemdziesiątych XIX wieku były w tak marnym stanie, że uznano za stosowne przeniesienie części ciał do grobów ziemnych.

Wśród przeniesionych znaleźli się  rodzice Fryderyka Chopina.

*Arek*

http://www.arktour.pl

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powązki, Wola i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s