Skrócona historia Akademii Muzycznej w Warszawie.

Zabudowania kościoła Św. Klary (Bernardynek) w XVIII w. W 1819 roku zabudowania przekazano Akademii Muzycznej,

Zabudowania kościoła Św. Klary (Bernardynek) w XVIII w. W 1819 roku zabudowania przekazano Akademii Muzycznej,

Historia Akademii Muzycznej, czyli dzisiejszego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina sięga roku 1810, kiedy powstała Szkoła Muzyki Elementarnej i Sztuki Dramatycznej.

Około roku 1819 Akademia otrzymała w użytkowanie zabudowania po zlikwidowanym klasztorze i kościele Bernardynek. Przez kolejne lata działała pod nazwą „Instytut Muzyki i Deklamacji” (1821-26) a później jako Szkoła Główna Muzyki. Rektorem był Józef Elsner, który w latach 1826-29 nauczał Fryderyka Chopina.

Uzdolnienia młodego muzyka Elsner podsumował na świadectwie zdaniem: „szczególna zdatność, geniusz muzyczny”.

Szkoła została zlikwidowana po Powstaniu Listopadowym i i na jej reaktywację trzeba było czekać aż do roku 1860. Wtedy to, inicjatywy Apolinarego Kątskiego, ucznia samego Niccolo Paganiniego, uczelnia powróciła pod nazwą Instytutu Muzycznego .

Szkoła ulokowano w mocno zaniedbanym Pałacu Gnińskich (od 1854 roku były tam koszary wojskowe) – kościół Bernardynek rozebrano w międzyczasie pod budowę wiaduktu Pancera.

Rozbiórka kościoła świętej Klary i klasztoru Bernardynek w Warszawie. Autor - Wincenty Kasprzycki.

Rozbiórka kościoła świętej Klary i klasztoru Bernardynek w Warszawie. Autor – Wincenty Kasprzycki.

Na początku XX wieku rejony ulicy Okólnik rozparcelowano pod zabudowę mieszkalną. Wtedy też podjęto decyzję o budowie nowego budynku Konserwatorium. Projekt budynku, mającego mieścić salę koncertową oraz sale lekcyjne sporządził Stefan Szyller, autor, między innymi, projektu gmachu Politechniki Warszawskiej.

Nowy budynek dostawiono latach 1913-14 do „starego”, likwidując istniejący tu od XVIII wieku ogród.

Przed II wojną światową nowy budynek konserwatorium zamykał perspektywę ulicy Ordynackiej. Po prawej widoczna elewacja północna Cyrku na Ordynackiej.

Przed II Wojną Światową nowy budynek konserwatorium zamykał perspektywę ulicy Ordynackiej. Po prawej widoczna elewacja północna Cyrku na Ordynackiej.

Nowy obiekt powstał w stylu zmodernizowanego klasycyzmu i empiru.

W zwieńczeniu znalazło się charakterystyczne okno termalne z trójkątnym szczytem. Początkowo nad oknem umieszczona była maska kobieca, zastąpiona następnie na harfę wpisaną w wieniec – znak szkoły.

Nim jednak ukończono budowę, wybuchła I wojna światowa i Rosjanie zajęli gmach na szpital stomatologiczny. Prace wykończeniowe ukończono po roku 1915, gdy Rosjanie wycofali się z Warszawy.

W roku 1922 nastąpiła rozbudowa, przybyły nowe sale wykładowe, według projektu Teofila Wiśniowskiego.

Nowy budynek konserwatorium w roku 1937. Nowy budynek dobudowano do Pałacu Ostrogskich. Widok od strony ulicy Okólnik.

Nowy budynek konserwatorium w roku 1937. Nowy budynek dobudowano do Pałacu Gnińskich. Widok od strony ulicy Okólnik.

W roku 1930 uczelnia uzyskała status szkoły wyższej, a jej pierwszym rektorem (1930-31) został kompozytor Karol Szymanowski.

Podczas okupacji uczelnia działała oficjalnie jako zawodowa szkoła muzyczna. W 1944 roku gmach podzielił los dużej części zabudowy Śródmieścia – został spalony.

Poważnemu zniszczeniu uległ też „stary” budynek pałacu. Po wojnie podjęto w roku 1950 odbudowę jedynie Pałacu Gnińskich (według projektu Mieczysława Kuźmy), rozbierając resztki pozostałych obiektów.

W ten sposób, na miejscu zniszczonego w czasie wojny Cyrku na Ordynackiej, w latach 1959-1966 zbudowano gmach nowej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).

W Pałacu Gnińskich ulokowano natomiast Muzeum Fryderyka Chopina.

*Mirek*

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Śródmieście, Śródmieście Północne, Śródmieście Południowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s