Aleja Księdza Józefa Stanka – UNITY

Pomnik stanął na osi widokowej.

Pomnik stanął na osi widokowej.

Gdy Jerzy Kenar szukał inspiracji do pomnika, przypomniała mu się mama robiąca skarpety na drutach… .

Jerzy Kenar jest rzeźbiarzem, tworzącym od lat w Chicago, doskonale znanym amerykańskiej Polonii. Jego prace można zobaczyć na ulicach miasta, w kościołach czy na miejscowym lotnisku.

UNITY

UNITY

Rzeźba jego autorstwa została podarowana stolicy Polski przez chicagowską Polonię. Fundatorami są Mara i Marian Machniccy. Praca upamiętnia pięćdziesiątą rocznicę podpisania umowy o miastach partnerskich.

Pomnik od początku wzbudzał kontrowersje. Przede wszystkim negowano jego lokalizację – ustawiono go na osi przecinającej Park imienia Marszałka Rydza-Śmigłego, wyznaczanej przez schody na Skarpie Wiślanej i pomnik Sapera.

 

UNITY

UNITY

Sam wygląd również budził wątpliwości. Po wypowiedzi Kenara na temat inspiracji przylgnęła do niego nazwa „skarpety”, a od pewnego czasu został zaopatrzony w tabliczkę, która w zupełnie nowy sposób interpretuje przesłanie artysty…

Innego rodzaju emocje wywołała informacja o kosztach, jakie poniosło miasto na transport i instalację dzieła. To niebagatelna kwota 454 tysięcy złotych. Zarzucano władzom rozrzutność, a środki proponowano przeznaczyć na inne cele.

Niemniej pomnik stoi i nic nie wskazuje, żeby miał w najbliższym czasie zniknąć,

*Arek*

P.S. Tabliczka została ostatnio usunięta.

Aleja Księdza Józefa Stanka - UNITY (5)

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiśle i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s