Aleje Ujazdowskie 24 – Twarze nad gigantami.

Znakomita większość mieszkańców Warszawy nie wie kim był Antoni Strzałecki, za to zdarzało się zapewne tej właśnie znakomitej większości podziwiać jego kamienicę w Alejach Ujazdowskich pod numerem 24.

Spośród innych domów wyróżniają ją dwaj Atlanci podtrzymujący balkon, wykuci przez rzeźbiarza Zygmunta Otto.

Sam Strzałecki był również artystą – swoje prace malarskie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, a pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku przejął od ojca pracownię robót konserwatorskich oraz malarsko-dekoratorskich i uczynił z niej największy zakład tej branży działający w Królestwie Polskim.

Był także znanym kolekcjonerem, a trzon jego zborów stanowiły polonika z różnych epok. Stworzył też jedną z największych w Królestwie Polskim zbrojowni.

W latach 1904-1907 Antoni Strzałecki wzniósł dla siebie kamienicę w Alejach Ujazdowskich 22. (W okresie międzywojennym 36, obecnie 24).

Zaprojektował ją Władysław Marconi, zaś sam Strzałecki był autorem boazerii i polichromii. Wystrój rzeźbiarski elewacji (m.in. figury atlantów) jest dziełem Zygmunta Otto.

Medaliony na fasadzie wykonał Teofil Godecki.

I w ten sposób dotarliśmy do jądra dzisiejszego materiału, a mianowicie do medalionów. Widnieją na nich trzy twarze – dwie z profilu, jedna en face – ale większość osób, jeśli w ogóle zwraca na nie uwagę, bez problemu potrafi zidentyfikować jedną.

Na środkowym medalionie bez trudu rozpoznajemy, znane ze szkolnych podręczników lico Jana Matejki. Dwie pozostałe sprawiają nieco trudności.

Po chwili namysłu, osobę, której prawy profil widzimy na lewym medalionie identyfikujemy jako Fryderyka Chopina.

Natomiast więcej trudności sprawia trzeci, prawy medalion.

Większość rodaków nie słyszała o Antonim Strzałeckim, tym bardziej zatem nie wie, jak wyglądał. A to właśnie jego lewy profil można ujrzeć na prawym medalionie.

Pozwolę sobie na komentarz, że do osób skromnych właściciel kamienicy się nie zaliczał ale cóż… Jego kamienica, zatem mógł ulokować swój profil obok Matejki i Chopina, bo kto właścicielowi kamienicy zabroni?

Antoni Strzałecki

Wszystkim, którzy chcieliby poczytać o historii kamienicy i rodu Strzałeckich polecam poniższy link.

Plik na temat kamienicy w formacie.pdf

http://www.magdalenastopa.pl/pdf/Ujazdowskie_24.pdf

*Arek*

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU/

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Południowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s