Ulica Długa – Kościół Świętej Trójcy

Długa

Ulica Długa na grafice Zygmunta Vogla z końca XVIII wieku.

Kościół przy ulicy Długiej, widoczny po prawej stronie, należał do zakonu Brygidek.

Zakon został sprowadzony do Warszawy w latach dwudziestych XVII wieku przez Krzysztofa Lipskiego, kasztelana rawskiego.
Początkowo w miejscu kościoła, widocznego na grafice, wznosiła się kaplica, ufundowana przez Jana Karnofa, złotnika, w 1564 przekształcona w kościół. Najprawdopodobniej w 1628 roku kościół został przekazany Brygidkom, a siostry stały się właścicielkami miasteczka (jurydyki) położonej wokół kościoła i klasztoru.

Jako, że zakon przybył z miejscowości Lipie, położonej koło Grójca, mniszki nazwały ją Nowym Lipiem, a z czasem nazwa została przekształcona na Nowolipie. Pozostałością dawnej jurydyki są ulice Nowolipie i Nowolipki.

Na początku XVIII wieku kościół był świątynią okazałą, z ośmioma ołtarzami, z obrazem Świętej Trójcy w ołtarzu głównym.

W roku 1818 klasztor i kościół zostały odebrane zakonowi, siostry przeniesiono do klasztoru Wizytek, a budynki przeznaczone na koszary, magazyny i warsztaty wojskowe.

W roku 1892 dawne zabudowania klasztorne rozebrano, a grunt wystawiono na sprzedaż. Teren został zakupiony przez Alberta Simonsa, który, posługując się językiem współczesnym, postanowił wznieść w tym miejscu wielkie centrum handlowe.

Pasaż Simonsa wojny nie przetrwał i obecnie w miejscu, gdzie wznosił się kościół Świętej Trójcy znajduje się parking i trawnik.

*Arek*
http://www.arktour.pl

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście, Śródmieście Północne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ulica Długa – Kościół Świętej Trójcy

  1. Bailey H pisze:

    Hi great reading your blogg

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s