Pomniki stanowią ważny element tworzący obraz i klimat dzielnicy. Mieszkańcy nowo powstałego na błoniach wilanowskich osiedla w pierwszej kolejności starają się o uruchomienie obiektów użyteczności publicznej – szkół, przedszkoli etc. i jeszcze nie w głowie im stawianie monumentów.
Ponoć zrodził się ostatnio pomysł przeniesienie pomnika Jana III i Marysieńki z osi pałacu wgłąb osiedla ale o realizacji jeszcze nie słychać.
Natomiast przy ulicy Arbuzowej i Kuratowskiego stoi inny wilanowski pomnik, który powstał z inicjatywy księdza Józefa Maja. Ksiądz Maj pełnił posługę w kościele przy ulicy Fosa 17 (pisałem o nim wczoraj), pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny z Aleksandrii.
I właśnie tysiąc siedemsetną rocznicę męczeńskiej śmierci patronki kościoła, świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, ksiądz proboszcz zdecydował się uczcić pomnikiem.
Figurę, autorstwa profesora Jerzego Nowickiego, odsłonięto 29 kwietnia 2012 roku.
Zainteresowanym wstawiennictwem świętej przypominam, że święta Katarzyna Aleksandryjska jest , między innymi, patronką studentek, dziewic, żon, garncarzy, powroźników oraz kolejarzy.
*Arek*
Pomnik króla na pozostać w osi pałacu, ale na ul. Oś Królewska już dziś objętej ochroną konserwatora. W obecnym miejscu jest stale dewastowany. O realizacji wcale nie cisza, dzielnica wystąpiła niedawno i pieniądze z budżetu miasta. No i nie w głąb, tylko wgłąb (z impetem;).
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękujemy za informacje. Miłe, że miasto wyasygnowało pieniądze. Wyszliśmy z kapusty i ruszyliśmy z impetem wgłąb.
Serdecznie pozdrawiamy.
PolubieniePolubienie