Ukryty portyk kamienicy Mikulskiego.

Kamienica początkowo należąca do Wawrzyńca Mikulskiego przy skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Senatorskiej miała zostać odbudowana. Charakterystyczny portyk budynku, zachowany w dobrym stanie, został zabezpieczony. Mimo to większość projektów zagospodarowania placu Teatralnego zakładała rozbiórkę ruiny.

Ostateczną decyzję pieczętującą los wzniesionej w roku 1828 według projektu Antonio Corazziego kamienicy podjęto w roku 1959. Charakterystyczny portyk z doryckimi i jońskimi kolumnami rozebrano w roku 1962. Kamienica zniknęła z panoramy Warszawy.

Cała? Nie!

Odtworzona fasada kamienicy Mikulskiego. Dziedziniec Pałacu Staszica. Foto: Happa.

Z inicjatywy profesora Piotra Biegańskiego, przy odbudowie i rozbudowie Pałacu Staszica prowadzonej w latach 1946-1950, odtworzono fasadę kamienicy Mikulskiego lokując ją od strony dziedzińca pałacu.

Zburzona kamienica doskonale harmonizowała ze stojącą niedaleko, wzniesioną kilka lat wcześniej, kamienicą Petyskusa. Obecnie narożnik zajęty jest przez niewielki pawilon z lokalem gastronomicznym. W jaki sposób wolna przestrzeń zostanie zabudowana, a niewątpliwie zostanie, pokaże czas.

Aktualnie właścicielem terenu jest firma Opera Center Sp. z o.o. Prezes firmy, Pan Gabriel Lisowski , nosi się z zamiarem „wskrzeszenia” kamienicy Mikulskiego w tym miejscu.

Jeśli zrealizowany projekt będzie w dużym stopniu przypominał utraconą kamienicę to my trzymamy kciuki.

*Arek*

Terminy wydarzeń przez nas organizowanych: www.zwiedzajznami.com.pl

Facebook: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śródmieście Północne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s