Korona Warszawy

Korona Warszawy!

Tropem Niepodległej

Podczas tegorocznych ferii zimowych ponownie podjęliśmy wyzwanie „Warszawiaka„. Tym razem celem gry miejskiej było wytropienie 5 najwyższych wzniesień w stolicy, które umownie tworzą „Koronę Warszawy” analogicznie, zachowując naturalnie proporcje, do zbioru najwyższych szczytów świata z poszczególnych kontynentów, określanego jako „Korona Ziemi”. W skrócie są to 2 kopce i 3 górki, wszystkie pochodzenia antropogenicznego, czyli powstałe wskutek działalności człowieka. 3 z nich usypano bezpośrednio po II wojnie światowej.

Warszawa w styczniu 1945 roku była miastem ruin i zgliszczy, zwały gruzu piętrzyły się wszędzie. Przez syreni gród przeszedł dwukrotnie front (wrzesień 1939 i na przełomie 1944/45), co oznaczało niszczycielski ostrzał artyleryjski i bombardowania niemieckie, później również i rosyjskie („w nocy nalot, w dzień łapanka” jak głosiła „zakazana piosenka” z czasów wojny). Wybuchły dwa powstania miejskie (1943, 1944) zakończone systematycznym wyburzaniem przez Niemców całych dzielnic. Cytując Muńka Staszczyka „Hitler i Stalin zrobili co swoje” z naszą stolicą…

View original post 623 słowa więcej

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s