Nietypowe ujęcie Nowego Światu. Pocztówkę z roku 1900 wyszperałem w zasobach Państwowego Archiwum w Warszawie.
Nietypowe, gdyż zdjęcie wykonano w kierunku placu Trzech Krzyży.
Przy lewej krawędzi widzimy oficynę pałacu Branickich z apteką, trwającą w tym miejscu przez 150 lat. Niestety, w ostatnim czasie tradycja przegrała z ekonomią i po 150 latach apteka została zlikwidowana. Meble odjechały do Muzeum Farmacji.
Za nią widoczny wylot ulicy Smolnej.
Pierwsza kamienica za wylotem została opatrzona adresem Smolna 27. Niewiele o niej wiadomo.
Za nią widać wysoką kamienicę z adresem Aleja 3 Maja 50. Zaprojektował ją w latach osiemdziesiątych XIX wieku Bronisław Brodzic-Żochowski dla Izraela Przepiórki. Jego syn, Dawid Przepiórka był wybitnym szachistą, wygrywającym światowe turnieje, po odzyskaniu niepodległości reprezentantem Polski, olimpijczykiem, a w okresie międzywojennym doprowadził do powstania Polskiego Związku Szachowego.
Dzisiaj na jej miejscu stoi Pomnik Partyzanta.
Po prawej stronie kamienica pod koniec XIX wieku należąca do znanego kupca, handlującego herbatą,Wsiewołoda Istomina. Mawiano, że to Istomin nauczył pić Warszawiaków herbatę, chociaż może być w tym stwierdzeniu nieco przesady. Kamienica, w nieco niższej wersji, powstała w roku 1823 według projektu Adolfa Schucha.
W czasie, gdy robiono zdjęcie, mieściła się w niej kawiarnia „Udziałowa” z menu skopiowanym z oferty „Mleczarni Nadświdrzańskiej”.
Dzisiaj na jej miejscu znajduje się dawny budynek Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy czyli obecny EMPiK.
Za budynkami skrzyżowanie Nowego Światu z Alejami Jerozolimskimi i Aleją 3 Maja.
Za skrzyżowanie, po lewej stronie, widoczny fragment, kamienicy, wzniesionej w roku 1823 według projektu Antonia Corazziego, dla Jana Jasińskiego. Od roku 1840 mieściła się w niej Najwyższa Izba Obrachunkowa a w okresie międzywojennym Ministerstwo Komunikacji.
Na jej miejscu stoi dawny Dom Partii.
Jeśli wytężymy wzrok, za skrzyżowaniem, po stronie Alej Jerozolimskich (prawej) zobaczymy niewielki pawilon. To słynna kawiarnia „Mleczarnia Nadświdrzańska”, od 1896 roku serwująca produkty mleczne.
Aktualnie na miejscu pawilonu kawiarni stoi gmach BGK.
Biuro Przewodnickie *Arktour*
Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl/
Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter
Blog warszawski: www.whu.org.pl
Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU
Nice blog
PolubieniePolubienie