Kazimierza Karasia 2 – Teatr Polski

Fasada Teatru Polskiego w 1913 roku.

Fasada Teatru Polskiego w 1913 roku.

Teatr Polski powstał dzięki uporowi i zmysłowi organizacyjnemu Arnolda Szyfmana. Z wykształcenia doktor filozofii był jak mówiono „urodzonym dyrektorem teatru”

Do idei budowy Teatru Polskiego udało mu się namówić zarówno arystokratów jak i przemysłowców. Pierwsze zebranie komitetu założycielskiego odbyło się u hr. Maurycego Zamoyskiego a wkrótce zawiązano Towarzystwo Akcyjne Budowy i Eksploatacji Teatrów w Królestwie Polskim. Gorącym zwolennikiem i protektorem Szyfmana w tym przedsięwzięciu został hrabia Tomasz Potocki. Prezesem towarzystwa został Julian Tołłoczko a wiceprezesem hrabia Edward Krasiński.

Pierwotny kapitał akcyjny towarzystwa wynosił 250 tys. rubli ale już na pierwszym walnym zebraniu postanowiono wypuścić nową emisję akcji. Ostatecznie koszt budowy, wraz z zakupem placu zamknął się sumą około 660 tys. rubli.

Teatr wg projektu Czesława Przybylskiego wybudowano w rekordowym tempie 10 miesięcy od momentu położenia kamienia węgielnego. Przy projektowaniu wystroju teatru współpracowali z Przybylskim dwaj artyści: malarz Edward Trojanowski oraz rzeźbiarz Zygmunt Otto. Według krakowskiego „Architekta” „Pan Trojanowski nadał ton kolorystyczny całego wnętrza teatru, skomponował umeblowanie i dekorację foyer i wiele innych szczegółów dekoracyjnych.

Otto wykonał rzeźby w medalionach, na fasadzie teatru, fryzy rzeźbione nad sceną, na balustradach lóż i inne szczegóły. Artyści dostroili się w swojej pracy do architektury gmachu, przyczyniając się wybitnie do stworzenia ogólnej artystycznej harmonii.”

Mimo tradycyjnego wystroju teatr zaopatrzony był w różne nowoczesne rozwiązania techniczne, między innymi obrotową scenę, dzięki czemu można było na jednej scenie przygotować kilka dekoracji bez potrzeby ich przebudowywania w trakcie przedstawienia.

Korytarz parteru oraz schody do lóż.

Korytarz parteru oraz schody do lóż.

Teatr mógł pomieścić około tysiąca osób ulokowanych na parterze (około 500 miejsc) w 12 lożach na pierwszym piętrze, 90 miejscach również na pierwszym piętrze oraz reszcie miejsc ulokowanych na piętrze drugim.

Towarzystwo oddało w dzierżawę teatr na dziesięć lat. Inauguracyjne przedstawienie Irydiona Zygmunta Krasińskiego odbyło się 29 stycznia 1913 roku .

Reaktywowany po I wojnie światowej teatr stanął przed poważnymi problemami finansowymi. Klasyczny repertuar był zbyt ambitny a bilety za drogie – bogacze preferowali farsy, operetki czy kabarety.

Scena i widownia

Scena i widownia

W rezultacie repertuar uległ komercjalizacji a ambitne sztuki zastąpiono lekkimi komediami, co stało się przyczyną pamiętnego protestu poetów spod znaku Pikadora, którzy w trakcie przedstawienia „Pani Chorążyna” doprowadzili do awantury zakończonej interwencją policji.

Teatr ze zmiennym szczęściem funkcjonował do II wojny światowej. W latach okupacji działał tutaj teatr dla Niemców (Theater der Stadt Warschau) na przemian z teatrem dla Polaków (Teatr Miasta Warszawy), który jednak w wyniku bojkotu świecił pustkami.

Teatr nie ucierpiał zbyt mocno w czasie wojny i zainaugurował działalność już w 1946 roku.

Funkcjonuje do dziś.

*Mirek*

 

Arnold Szyfman - twórca Teatru Polskiego.

Arnold Szyfman – twórca Teatru Polskiego.

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Śródmieście Północne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s