Towarowa 1 – Salonka Bieruta

Salonka Bieruta - wagon na bocznicy Muzeum Kolejnictwa.

Salonka Bieruta – wagon na bocznicy Muzeum Kolejnictwa.

Wagon został wyprodukowany w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu w 1939 r. i przetrwał do dziś. Zbudowano wtedy jeszcze jeden taki wagon restauracyjny, oba na zamówienie Francuskiego Międzynarodowego Towarzystwa Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich.

W czasie wojny oba wagony zostały przejęte przez Niemców i, przebudowane na reprezentacyjne wagony salonowe, służyły do przewozu notabli NSDAP. Po wojnie zostały przeznaczone dla najwyższych władz PRL. Podróżowali nim m. in. Bolesław Bierut, Władysław Gomułka i Piotr Jaroszewicz. Wycofano ją z eksploatacji pod koniec lat 70. XX w.

Nazywany jest salonką Bieruta, któremu, jako prezydentowi PRL, służył w latach 1947-1952.

Z mniej więcej tego okresu pochodzą wnętrza. Wagon ma kuchnię z piecem kaflowym, salon z luksusowymi kanapami obitymi pluszem, a także łazienkę z rzadko wówczas stosowanymi w wagonach prysznicami i szafkami na przybory toaletowe.

W jednym z pokojów zwracają uwagę ściany z intarsjowaną boazerią. Różne rodzaje drewna tworzą widoki polskich miast – także planowaną wówczas trasą W-Z. Z przodu wagonu znajdują się pomieszczenia dla służby, dalej – dla VIPów, którzy mogli pracować przy mahoniowych biurkach, siedząc na wygodnych krzesłach.

*Magda*

Opis na podstawie materiałów Muzeum Kolejnictwa. Za zdjęcia dziękuję Adamowi Krochmalowi.

Reklama

Informacje o ZOA

*Warszawy historia ukryta* to projekt realizowany przez miłośników Warszawy, będących jednocześnie przewodnikami miejskimi. Nie ograniczamy się do działalności w Internecie - można spotkać nas na ulicach Warszawy. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce "Warszawy historia ukryta" . O działaniach, jakie podejmujemy w terenie, informujemy w zakładce "Wydarzenia".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wola i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s